Facebook

Ortodoncja

Czym jest aparat na zęby?

Zamek – główny element aparatu, jest przyklejany na zęby od strony wargowej lub od strony języka.

Ligatura – elastyczny element aparatu, utrzymuje drut w zamku, przez pacjentów określany jako gumeczka lub ligaturka. Gumeczki wymieniane są przy każdej wizycie, dostępne są w wielu kolorach.

Łuk aparatu (drut) – element generujący nieznaczną siłę, dzięki której zęby przesuwają się w wyznaczonym kierunku. Drut jest wymieniany kilka razy podczas leczenia.

Rezultatem leczenia ortodontycznego jest estetyczny, atrakcyjnie wyglądający uśmiech oraz prosto ustawione zęby. Możliwość szerokiego uśmiechania się bez kompleksów i obaw o wygląd daje komfort oraz poczucie pewności siebie.

aparat Damon
Meritum - logo

Ortodonta Meritum Łódź rekomenduje leczenie aparatem stałym samoligaturujacym, Aparat samoligaturujacy to mniej wizyt oraz piękny uśmiech w krótszym czasie.

Aparat Stały Samoligaturujacy

aparat samoligaturujący estetyczny

Aparat ortodontyczny samoligaturujący w systemie Damon posiada bezligaturowe zamki. Zamykanie łuku w szczelinie zamka odbywa się przy pomocy specjalnej klapki, a nie za sprawą gumek zwanych ligaturami.

Podstawowa różnica w zestawieniu aparatów ortodontycznych Damon z aparatami klasycznymi wynika z faktu budowy zamka. Posiada on wkomponowany na stałe unikatowy zatrzask inaczej zwany klapką, dzięki któremu drut napinający utrzymywany jest w zamku. Tym sposobem eliminuje się obecność ligatur czyli tzw. gumeczek.

Rozwiązanie to bowiem pozwala na szybsze i wygodniejsze przesuwanie zębów, ograniczając jednocześnie do minimum tarcie, które to w metodach klasycznych jest często zgłaszanym skutkiem ubocznym. Tarcie zazwyczaj ma miejsce przy przesunięciach zębów wzdłuż łuku aparatu stałego z zastosowaniem aparatów tradycyjnych ligaturowych. Dlatego jeśli chcemy ograniczyć dolegliwości bólowe i tym samym zadbać o większy komfort leczenia, powinniśmy rozważyć wybór aparatu samoligaturującego np Damon.

Cenionym walorem zamków Damon jest ponadto większa estetyka oraz łatwość w utrzymaniu codziennej higieny jamy ustnej. Resztki pokarmowe, osadzające się w zakamarkach tradycyjnego aparatu stanowią trudność w zachowaniu prawidłowej czystości przyczyniając sie do powstawania osadu i kamienia nazębnego. Zamki Damon redukują ten problem, a ponadto brak elastycznych gumeczek (ligatur) sprawia, że barwniki z pożywienia nie przenikają do ich struktury.

Zamki w takim aparacie są w transparentnym bądź mlecznobiałym kolorze. Są wykonane z kryształków szafiru lub kompozytu. Przyklejone są do zębów od strony wargowej i ich widoczność jest niewielka dlatego też stanowią alternatywę dla aparatów metalowych. Widoczny pozostaje jedynie metalowy łuk łączący bądź inne dodatkowe elementy typu łańcuszki.

Więcej dowiesz się na naszej stronie ortodonta.lodz.pl poświęconej ortodoncji

Dowiedz się więcej

Etapy leczenia ortodontycznego

ortodonta Łódx
01

Planowanie leczenia

Jest ono kluczowe w osiągnięciu najlepszych efektów. Twój ortodonta musi ocenić wadę zgryzu, przeanalizować pozycje zębów i dobrać najlepszy aparat.

W tym celu konieczne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich: pantomograficznego oraz cefalometrycznego. Ortodonta wykona dodatkowo skanowanie 3Shape górnych i dolnych zębów celem przygotowania cyfrowych modeli diagnostycznych. Modele w komplecie ze zdjęciami są niezbędne do zaplanowania leczenia ortodontycznego.

Istotne, żeby przed rozpoczęciem leczenia zęby były wyleczone, kamień i osad usunięty. Czasami leczenie ortodontyczne wymaga usunięcia zęba.

Z planu leczenia dowiesz się, jak długo będzie trwało i jakie będą jego koszty, w tym koszty: założenia aparatów, wizyt kontrolnych, zdjęcia aparatu oraz wykonania aparatu retencyjnego, niezbędnego po zakończeniu leczenia. Po zaplanowaniu leczenia i uzyskaniu zgody pacjenta ma miejsce założenie aparatu.

gabinet ortodontyczny Łódź
02

Założenie aparatu

Na tym etapie konieczny jest wybór aparatu stałego. W gabinecie Meritum rekomendujemy leczenie  aparatem ortodontycznym samoligaturującym ( np. Damon). W ofercie  posiadamy zarówno aparat metalowy jak i estetyczny. Różnice między aparatami wynikają z rodzaju tworzywa użytego do budowy zamka, a co za tym idzie widocznością na zębach. Decyzja o wyborze aparatu ponadto ma wpływ na długość trwania leczenia, częstość wizyt kontrolnych i komfort noszenia.

Zazwyczaj leczenie ortodontyczne wymaga założenia aparatu stałego na oba łuki zębowe.

Zakładaniu aparatu nie towarzyszą żadne dolegliwości bólowe. Jest to proces całkowicie bezpieczny i  komfortowy, trwający około jednej godziny. Może się zdarzyć, że po założeniu aparatu przez kilka dni  zęby zaczną nieco boleć i pojawi się dyskomfort. Jednak tak być nie musi, wszystko bowiem zależy od indywidualnej wrażliwości. Mogą też wystąpić podrażnienia błon śluzowych policzków, warg czy języka spowodowane obecnością zamków aparatu. Jest to widoczne w postaci otarć i odleżyn. Rozwiązaniem jest specjalny wosk stomatologiczny, którym należy pokryć drażniące zamki ortodontyczne. Wspomniane dolegliwości ustępują już w pierwszych tygodniach leczenia. Po założeniu aparatu Twój ortodonta przekaże Ci wskazówki dotyczące dalszej higieny jamy ustnej oraz stosowanej diety podczas noszenia aparatu stałego.

leczenie ortodontyczne
03

Wizyty kontrolne

Istotą wizyt kontrolnych jest przede wszystkim ich systematyczność. W trakcie takiej wizyty ortodonta ustawia nacisk drutu na zęby, uaktywnia pozostałe elementy aparatu, takie jak: sprężynki, wyciągi czy łańcuszki. Sprawdza w ten sposób postępy w leczeniu.

Wizyty kontrolne w przypadku aparatów klasycznych metalowych i estetycznych oraz lingwalnych odbywają się raz w miesiącu. Natomiast w przypadku aparatów samoligaturujących co sześć- siedem tygodni. Z tego powodu rekomendujemy leczenie aparatami samoligaturujacymi.

Kiedy zaleca się licówki
04

Zdjęcie aparatu

W momencie osiągnięcia prawidłowej relacji zgryzowej oraz oczekiwanego ustawienia zębów, ortodonta kwalifikuje pacjenta do zdjęcia aparatu ortodontycznego. Zabieg ten polega na zdjęciu zamków i usunięciu z zębów pozostałości kleju ortodontycznego. Kolejno zęby są skanowane celem wykonania wyjmowanego aparatu retencyjnego górnego  oraz zakładana jest od strony języka retencja dolna, w postaci cienkiego drucika na zęby. Cały zabieg trwa około godziny.

Zaleca się po zdjęciu aparatów kontrolę u dentysty w celem przeglądu stomatologicznego i  profilaktyki polegającej na wtarciu w zęby preparatu fluoru.  

05

Utrwalenie efektów - retencja

Często lekceważona przez pacjentów jest faza retencyjna leczenia ortodontycznego.  Tymczasem długotrwałe utrzymanie efektu leczenia  zależy właśnie od niej. Systematyczność i dyscyplina pacjenta w użytkowaniu aparatów retencyjnych jest niezwykle istotna. Długość leczenia retencyjnego jest zależna w głównej mierze od rodzaju i nasilenia wady zgryzu, ale też od zastosowanej metody leczenia, a nawet wieku oraz czynników genetycznych pacjenta.  Statystycznie okres ten wynosi  dwa lata. W początkowej fazie retencji aparat zakłada się każdorazowo na noc.  Później częstotliwość maleje i pacjenci noszą co kilka dni. Dożywotnio natomiast może pozostać retencja w postaci przyklejonego drucika na dolnych zębach.

Wyjaśniamy, że aparat retencyjny, zwany też retainerem ma ważne zadanie: chroni  prosto ustawione zęby przed ich powtórnym skrzywieniem. Dzieję się tak dlatego, że po zdjęciu aparatów ozębna, czyli tkanka utrzymująca zęby w kości, przybiera nieregularny układ. Z czasem dopiero, a może to trwać nawet do około 12 miesięcy, staje się w pełni dojrzała i może utrzymać prawidłowe ustawienie zębów.  Dlatego regularność w noszeniu aparatów retencyjnych jest taka istotna przy utrzymania osiągniętego efektu leczenia ortodontycznego.

W tym czasie konieczne są wizyty kontrolne u Twojego ortodonty. Zazwyczaj co sześć miesięcy, chyba, że lekarz zleci inaczej.

Meritum - logo

Stały aparat ortodontyczny przyklejony jest do powierzchni zębów przez cały okres trwania leczenia ortodontycznego. Ten rodzaj aparatu przeznaczony jest przede wszystkim dla młodzieży i osób dorosłych.

Uśmiechnij się!  Ortodonta Łódź- receptą na nowy uśmiech

Leczenie w naszej klinice zapewni oczekiwane efekty oraz wpłynie na poprawę jakość życia pacjenta. Ortodonta Łódź jest więc świetnym rozwiązanie w drodze po nowy uśmiechem. 

Jeśli zmagasz się na co dzień z wadą zgryzu to po pierwsze nie jesteś w tym osamotniony, a po drugie mamy dla Ciebie skuteczne rozwiązanie. Wady zgryzu występują obecnie u ponad 60% populacji. Mimo tak licznej grupy niewielu z nich zgłasza się do lekarza ortodonty po pomoc. A warto pamiętać,  że nieleczone wady zgryzu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla całego organizmu. Dlatego Nasz gabinet proponuje nowoczesne leczenie ortodontyczne, dzięki któremu pozbędziecie się Państwo kompleksów i podniesiesz swoją samoocenę. Leczenie wad zgryzu można rozpocząć w dowolnym punkcie swojego życia, ale nie warto z nim zwlekać i już teraz umówić swoja pierwszą wizytę

Czy proste zęby to tylko kwestia estetyki?

Otóż nie! Proste zęby i zdrowy zgryz to profilaktyka w rozwoju chorób jamy ustnej. Prosto ustawione zęby to łatwiejsze utrzymanie higieny, mniej ubytków próchnicowych. Prawidłowo ustawione zęby łatwiej dentyście badać i leczyć. Co za tym idzie zęby będą zdrowsze i ładniejsze. W razie utraty w przyszłości jakiegoś zęba łatwiej zaplanować wysoce estetyczna pracę protetyczną w postaci korony na implancie. A jak wiadomo warto zapobiegać. W tym przypadku najskuteczniejszym środkiem jest leczenie ortodontyczne. Wybierając ortodontę Łódź zyskujesz możliwość założenia innowacyjnego aparatu ortodontycznego. Aparaty ortodontyczne znajdujące się w ofercie są gwarantem skutecznego leczenia i zachowania prawidłowej funkcji żucia. Ortodoncja Łódź posiada bardzo duży wybór aparatów ortodontycznych i tym samym zapewnia skuteczne dopasowanie do wady, z którą zgłaszają się pacjenci.

Ortodonta Łódź nie taki straszny

  • Nie należy się bać leczenia ortodontycznego. Wystarczy spojrzeć na zalety zdrowego uśmiechu:
  • Ładny uśmiech to większa pewność siebie
  • Lepsze samopoczucie
  • Łatwiejsze podejmowanie wyzwań w życiu
  • Uniknięcie poważniejszych chorób
  • Brak komplikacji w codziennym spożywaniu posiłków

Jeśli jesteś zainteresowany zapoznaj się z dostępną ofertą naszej kliniki i umów się na wizytę!