Facebook

Bonding i konturowanie zębów

Bonding i konturowanie jako metody korekty kształtu zębów

Konturing, bonding i licówki porcelanowe – to metody wykorzystywane do zmiany wyglądu Twoich zębów. Często stosuje się je łącznie, aby osiągnąć maksymalny efekt estetyczny.

Bonding (inaczej licówki kompozytowe)

Bonding zębów to metoda korekty wyglądu zębów stosowana w stomatologii estetycznej.

Technika ta polega na nałożeniu niewielkiej warstwy kompozytu (bondu) w celu usunięcia wad powstałych na powierzchni szkliwa, między innymi: ukruszeń, pęknięć, przebarwień. Metodą tą można także przeprowadzać korektę kształtu zębów (ich długość, szerokość), odbudować uszczerbienie, czy też zamknąć przerwę między zdrowymi zębami.

Bonding i konturowanie zębów
Meritum - logo

Naszym pacjentom wykonujemy zabiegi estetycznej korekty kształtu zębów jeszcze na etapie leczenia ortodontycznego lub bezpośrednio po zdjęciu aparatów ortodontycznych.

Materiał kompozytowy stosowany do bondingu charakteryzuje się wysokimi walorami estetycznymi,  występuje w szerokiej gamie odcieni – kolor kompozytu można idealnie dostosować do barwy uzębienia lub pokryć zęby widoczne w uśmiechu jaśniejszym kolorem sprawiając wrażenie wybielonych zębów. Kompozyt można nakładać na zęby i dowolnie modelować, a ingerencja w naturalną strukturę zęba jest minimalna.

Konturowanie zębów (konturing) natomiast polega na zmianie długości zęba lub jego kształtu poprzez zeszlifowanie. Do szlifowania używa się krążków ściernych, wierteł diamentowych oraz gumek. Stomatolodzy pracujący w Meritum wiedzą, ile szkliwa można usunąć, aby osiągnąć pożądany efekt estetyczny bez uszkodzenia tkanki. Po szlifowaniu zęby są wygładzane i polerowane. Warto dodać, że zabieg jest całkowicie bezbolesny – nie wymaga znieczulenia i może być wykonany podczas jednej wizyty.
Przy nieznacznej korekcie kształtu zębów konturowanie może być wykonywane razem z bondingiem.

licówki ceramiczne

Jak wygląda zabieg bondingu zębów?

Ze względu na brak konieczności współpracy z laboratorium protetycznym, zabieg ten przeprowadza się podczas trwania jednej wizyty.
Na dokładnie oczyszczone zęby dentysta nakłada pierwszą warstwę żywicy kompozytowej zwaną bondem. Następnie nakłada kolejne warstwy odpowiednio dobranego kolorystycznie kompozytu i odpowiednio je modeluje aż do uzyskania pożądanego kształtu zębów. Materiał utwardza lampą polimeryzacyjną, po czym całą powierzchnię wygładza i poleruje, co nadaje zębowi blasku i idealnej gładkości. Bonding sprawia, że zęby nie chłoną tak szybko barwników i są mniej podatne na osady.

Zalety bondingu

Piękny uśmiech w 1 dzień  – Bonding to metoda dla osób, którym zależy na czasie i szybkich efektach. Zabieg odbywa się na jednej wizycie, w czasie uzależnionym od liczby zębów poddanych zabiegowi.

Ekonomiczna alternatywa  – Bonding i konturing zębów to rozwiązania bardziej korzystne ekonomicznie w porównaniu do protetyki opartej na ceramice. Brak bowiem potrzeby zaangażowania pracowni protetycznej.

Bezpieczeństwo – Bonding to łagodna i mało inwazyjna metoda. Jej zastosowanie wymaga tylko bardzo powierzchownej ingerencji w szkliwo, dzięki czemu głębsze tkanki zębów zostają nietknięte.

Należy jednak pamiętać, że efekty zabiegu są mniej trwałe niż w przypadku leczenia protetycznego, czyli założenia licówek porcelanowych. Pacjent po przeprowadzeniu zabiegów powinien w sposób szczególny dbać o higienę jamy ustnej oraz pamiętać o wizytach kontrolnych co pół roku w celu polerowania bondowanych powierzchni zębów.

Przeciwwskazaniem do zastosowania bondingu jest bruksizm, czyli nawykowe zaciskanie zębów. Ale i temu można zaradzić. Stomatolog zaproponuje nakładanie na noc specjalnej szyny przypominającej ruchomy aparat ortodontyczny.

Pacjenci decydujący się na konturowanie zębów i bonding powinni wiedzieć, że obie techniki stosuje się zasadniczo do niedużych korekt kształtu zębów czy zmian ich koloru, wtedy kiedy nie ma potrzeby preparowania (szlifowania) zębów pod licówki porcelanowe.
Gdy niedoskonałości zębów są znaczne tak że uniemożliwiają przeprowadzenie konturowania i bondingu, wtedy proponuje się pacjentowi wykonanie licówek porcelanowych.

Licówki porcelanowe

Licówki wykonuje się z porcelany i cementuje do zewnętrznej powierzchni zęba. Jeśli zachodzi potrzeba, zabieg może być przeprowadzony w połączeniu z konturingiem. Jest to skuteczne rozwiązanie dla osób, których zęby są bardziej przebarwione, nierówne czy uszkodzone. To również dobre rozwiązanie dla pacjentów chcących się pozbyć przerwy pomiędzy zębami (czyli tzw. diastemy). Aby osiągnąć najlepszy efekt estetyczny, zwykle wykonuje się około 6 lub 8 licówek w przednim odcinku łuku. Cały proces trwa około dwóch tygodni. Słynny “hollywood smile” to właśnie komplet porcelanowych licówek. W przeciwieństwie do koron porcelanowych, zrobienie licówek nie wymaga usunięcia znacznej ilości tkanek zęba. Licówki są wykonywane poprzez zeszlifowanie cienkiej warstwy szkliwa i pobranie wycisku. Na jego podstawie technik wykonuje gotowe uzupełnienie protetyczne.

Więcej informacji o licówkach

licówki porcelanowe Łódź meritum