Facebook

Wybielanie zębów Łódź

wybielanie pod lampą

Naszym Pacjentom polecamy bezpieczną metodę nakładkową wybielania zębów.

Jest to jedna z najskuteczniejszych metod, a efekt wybielania utrzymuje się nawet 2 lata.

Pamiętajmy, że jest wiele przyczyn przebarwień zębów. Wybielanie zębów domowymi sposobami może doprowadzić do uszkodzenia zębów. Warto zatem skonsultować się z dentystą w celu doboru najlepszej metody zmiany koloru zębów. W gabinecie stomatologicznym stosowane są metody nakładkowe lub wybielanie specjalną lampą LED.

Etapy procesu wybielania nakładkowego

dentystka
01

Usunięcie kamienia i osadu oraz zabezpieczenie ubytków

Przed zabiegiem wybielania zęby należy oczyścić z osadów, usunąć kamień nazębny, a ubytki próchnicowe wyleczyć. Wskazane jest także piaskowanie zębów, które sprawi, że zęby staną się gładsze, jaśniejsze i przygotowane na skuteczne i równomierne działanie środków wybielających.

wybielanie pod lampą
02

Wykonanie indywidualnych nakładek na zęby

Kolejnym etapem jest przygotowanie indywidualnych miękkich nakładek ściśle przylegających do zębów. W nakładkach pozostawiona jest tylko niewielka przestrzeń od strony wargowej na żel do wybielania. Nakładki wykonywane są w laboratorium na podstawie wycisków pobranych przez dentystę.

wybielanie zębów stomatolog meritum łódź
03

Wybielanie

Pacjent otrzymuje od dentysty nakładki oraz żel wybielający – 10 lub 16% nadtlenek karbamidu Pacjent wprowadza żel do wnętrza nakładki (tylko od strony wargowej) w ilości ziarna gorczycy i zakłada nakładki na zęby. Pozostawia je na zębach na 7–8 godzin najlepiej na czas snu. Stąd też inna nazwa – nocne wybielanie zębów. Wybielanie trwa przez okres od 10 do 14 dni. W przypadku wyjątkowo ciemnych zębów okres wybielania ulec może wydłużeniu. Ten etap procedury ma miejsce w domu.

Po wybielaniu zębów
04

Po wybielaniu

Bezpośrednio po zabiegu wybielania, przez 2 godziny wolno jedynie pić niegazowaną wodę mineralną. Nie wolno myć zębów ani żuć gumy, ponieważ proces wybielania trwa, mimo braku żelu na zębach.

Przez 48 godzin po zabiegu wybielania należy bezwzględnie przestrzegać tzw. „białej diety” – wystrzegać się produktów spożywczych o intensywnym zabarwieniu, np. kawy, herbaty, kakao, soków i napojów kolorowych, alkoholi  oraz kolorowych pokarmów. W tym okresie szkliwo zębów jest odwodnione i chętnie pobiera wodę z rozpuszczonymi w niej barwnikami. Do mycia zębów należy używać tylko pasty koloru białego. Dla utrzymania efektu najkorzystniej byłoby przestrzegać białej diety przez dwa tygodnie od zakończenia wybielania.

leczenia zębów meritum łódź
05

Wymiana wypełnień w zębach

Należy pamiętać, że podczas wybielania wypełnienia w zębach oraz uzupełnienia protetyczne (korony, mosty, licówki) nie zmieniają swojej barwy. Stąd po zakończonym procesie wybielania , może być potrzeba wymiany wypełnień zwłaszcza w zębach przednich. Po ustabilizowaniu koloru, czyli około 2 tygodnie po zakończonej kuracji, lekarz stomatolog może ostatecznie odbudować zęby według nowego jaśniejszego koloru.

Czy wybielanie jest bezpieczne?

Wybielanie zębów przeprowadzone pod opieką lekarza stomatologa jest całkowicie bezpieczne dla zębów i dziąseł. Żel wybielający nie narusza struktury szkliwa, a jedynie wnika powodując utlenianie (czyli odbarwianie) przebarwień. Dlatego nie należy obawiać się jakichkolwiek zniszczeń w obrębie zębów.

Przed wybielaniem lekarz oceni, czy nie ma przeciwwskazań do wybielania zębów. Wybielanie zębów nie powinno być przeprowadzane w przypadku ciąży, w okresie karmienia. Przeciwwskazaniami są niektóre choroby zębów: niewyleczone ubytki próchnicowe, niedorozwój szkliwa i przebarwienia po antybiotyku – tetracyklina.

Co warto wiedzieć?

Podczas wybielania i kilka dni po jego zakończeniu może wystąpić przejściowa nadwrażliwość zębów na zimno. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stosowanie preparatów znoszących nadwrażliwość.

Efekt bielszych zębów utrzymuje się do dwóch lat. Uzależniony jest on od stopnia higieny jamy ustnej, diety oraz uwarunkowań osobistych. W celu utrzymania jasnego koloru zębów, lekarz może zalecić powtarzanie nakładkowej metody wybielania przez jedną lub dwie noce co pół roku. Można wówczas dokupić jedną lub 2 strzykawki żelu i wykorzystując te same nakładki odświeżyć efekt bieli. Jest to ogromna zaleta metody nakładkowej.

Inną popularną metodą wybielania zębów jest metoda przy użyciu lampy LED.

Wybielanie przy pomocy lampy można przeprowadzić jedynie u dentysty. Wybielanie zębów lampą LED to metoda dla osób, którym zależy na czasie i szybkich efektach. Zabieg trwa około jednej godziny. Wybielanie odbywa się w gabinecie przy użyciu stężonego żelu do wybielania zębów, aktywowanego źródłem światła LED. Lekarz profesjonalnie oczyszcza zęby z osadów, dziąsła zabezpiecza specjalnym preparatem, a na zęby nakłada żel do wybielania. Aktywacja czynnych substancji następuje pod wpływem niebieskiego światła – preparat jest naświetlany przez 20 minut lampą. W celu osiągnięcia jak najlepszego efektu cykl ten powtarzany jest trzy- lub czterokrotnie.

wybielanie pod lampą