Facebook

Protetyka Łódź

korony

Leczenie protetyczne polega na poprawieniu lub odtworzeniu kształtu, koloru i ustawienia zniszczonych lub utraconych tkanek zębów.

Jest to niezwykle istotne ze względu na walory estetyczne, jak również ze względu na przywrócenie utraconych funkcji jamy ustnej, takich jak żucie czy mowa.

Jeśli chcesz mieć harmonijny i przepiękny uśmiech proponujemy konsultację protetyczną, na której będziesz mógł opowiedzieć o swoich oczekiwaniach odnośnie zmiany uśmiechu. Stomatolog doradzi jaką metodę leczenia wybrać. Licówki ceramiczne lub korony pozwalają na całkowitą zmianę koloru zębów na śnieżnobiałe oraz umożliwiają korektę kształtu zębów. W przypadku stłoczenia zęby będą proste bez konieczności noszenia aparatu ortodontycznego przez długi okres czasu.

Licówki porcelanowe Łódź

licówki porcelanowe łódź

Licówki porcelanowe są trudne do odróżnienia od pozostałych zębów.

Licówki porcelanowe są idealnie gładkie, połyskliwe. Zapewniają wygląd naturalnego zęba. Licówki ceramiczne to bardzo cienkie płytki pokrywające przednią wargową stronę zębów. Przyklejane są przez dentystę za pomocą specjalnego kleju na wcześniej przygotowany ząb. Licówki umożliwiają szybką zmianę wyglądu estetycznego zębów. Stosowane są do korekty pojedynczego zęba lub do kilku zębów. Ząb jest szlifowany tylko od strony wargowej na grubość 0,3–0,7 mm.

Grubość licówki porcelanowej uzależniona jest od uzyskania zamierzonego efektu oraz potrzeb. Jeśli planowana zmiana koloru lub kształtu zęba jest niewielka, można wykonać tzw. licówki bez szlifowania. Jeśli zmiana koloru lub ustawienia zęba jest znaczna, grubość licówki musi być większa.

Licówki wykonuje się z porcelany lub z kompozytu. Licówki porcelanowe, inaczej ceramiczne, są idealnie gładkie, połyskliwe i przez to bardziej trwałe niż licówki kompozytowe. Zapewniają wygląd naturalnego zęba. Są trudne do odróżnienia od pozostałych zębów.

licówki mężczyzna
01

Wykonanie licówek wymaga trzech wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Na pierwszej wizycie lekarz i pacjent ustalają kształt, kolor i ustawienie przyszłych licówek. Określenie kształtu, długości i szerokości przyszłych licówek jest bardzo ważnym etapem leczenia, niezbędnym przed rozpoczęciem szlifowania zębów.

W wizualizacji bardzo pomocny jest tzw. wax up, czyli nawoskowanie diagnostyczne. Na modelu gipsowym, będącym odzwierciedleniem zębów pacjenta, nawoskowany jest kształt przyszłych licówek. Za pomocą szybkowiążącego kompozytu lekarz może przenieść ten kształt na zęby pacjenta, wykonując, tzw. mock up. Pacjent i lekarz mogą zobaczyć kształt nowych zębów i na tym etapie w łatwy sposób skorygować ich długość oraz kształt.

Na drugiej wizycie, w znieczuleniu miejscowym, zęby są szlifowane w obrębie szkliwa tylko od strony przedniej, wargowej zęba oraz od strony brzegu siecznego. Następnie pobierane są precyzyjne wyciski protetyczne, a zęby zabezpieczane tymczasowymi licówkami do następnej wizyty. Wyciski wraz z uzgodnionym z pacjentem kolorem i kształtem przyszłego zęba przekazywane są

Na trzeciej wizycie, zwykle po 3–4 dniach, licówki są przyklejane do zębów na specjalny klej cement. Licówki są odporne na przebarwienia i gwarantują trwały efekt w postaci białych i równych zębów. Utrzymują swój efekt estetyczny przez około 10–15 lat.

Kiedy zaleca się licówki
02

Kiedy zaleca się licówki?

Niewielka inwazyjność przygotowania zębów pod licówki powoduje, że założenie licówek traktowane jest obecnie niemal jak zabieg kosmetyczny.

Licówki stosuje się najczęściej do zmiany koloru zębów u osób z przebarwieniami, zwłaszcza takimi, których nie można usunąć za pomocą wybielania. Są to przede wszystkim zmiany w zabarwieniu zębów powstałe w wyniku stosowania w dzieciństwie antybiotyków z grupy tetracyklin albo fluorozy. Ponadto licówki skutecznie maskują ciemny kolor martwego zęba, który powstał wskutek obumarcia miazgi bądź na skutek urazu zęba. Także kiedy zachodzi potrzeba odbudowy złamanego lub ukruszonego zęba czy też pokrycia mało estetycznych wypełnień w zębach przednich zaleca się licówki. Licówki ceramiczne sprawdzają się także przy: zamykaniu diastem (przerw między jedynkami), wyprostowaniu – w bardzo krótkim czasie – zębów przednich, wydłużaniu startych zębów przednich lub przy korekcie kształtu zęba (kiedy ząb jest za wąski lub za krótki).

Jak widzimy możliwości zastosowania licówek porcelanowych są bardzo szerokie. Poprawiają nie tylko estetykę wyglądu, lecz także przywracają pewność siebie.

Kiedy nie zaleca się licówek
03

Kiedy nie zaleca się licówek?

Trzeba pamiętać, że licówki można założyć tylko na zdrowe zęby. Dlatego też konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki, w tym wykonania prześwietlenia RTG, by móc wykryć na przykład niewidoczną próchnicę.

Bruksizm, czyli bezwiedne zgrzytanie, prowadzące do ścierania się zębów także stanowi przeciwwskazanie do wykonania licówek, podobnie jak i wady zgryzu, zwłaszcza te, które mogą nadmiernie obciążyć licówki.

Ponadto nie zaleca się wykonania licówek osobom mającym zbyt krótkie zęby (powierzchnia zęba powinna być wystarczająca do utrzymania płytki porcelanowej), z nieleczonymi chorobami dziąseł, palącymi papierosy, jak i mającymi tendencję do obgryzania (paznokci czy przedmiotów).

Inlay i onlay – nowoczesne wypełnienia zębów Łódź

inlay

wykonane są z porcelany lub żywicy kompozytowej i pozwalają na dokładną odbudowę kształtu zęba. Zastępują tradycyjne wypełnienia, szczególnie przy rozległych ubytkach w zębach bocznych, w których bardzo trudno jest odbudować, konieczny dla zdrowia dziąseł, punkt styczny.

Inlay / Onlay to alternatywa dla tradycyjnych wypełnień kompozytowych, po które coraz częściej sięgają zarówno stomatolodzy, jak i pacjenci. Dlaczego?

To co różni Inlay/Onlay od tradycyjnych wypełnień to technika ich wykonania. Wkłady koronowe są przygotowywane w pracowni protetycznej, z kolei „zwykłe” plomby nakłada się warstwami bezpośrednio na ząb. Inlay / Onlay tworzy się na podstawie pobranych wycisków uzębienia, dzięki czemu idealnie dopasowują się do brakującej części zęba. Wykonana w laboratorium protetycznym praca zostaje zamocowana na stałe podczas drugiej wizyty. Tak odbudowany ząb może służyć pacjentowi przez lata.

Zalety wypełnień typu Inlay/Onlay

Trwałość – dzięki większej odporności na ścieranie i oddziaływanie sił, wkłady z reguły służą znacznie dłużej od tradycyjnych wypełnień,

Estetyka – Inlay/Onlay wyglądem praktycznie nie różnią się od naturalnej korony zęba, przez co estetyka jest znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych wypełnień. Ponadto wkłady ceramiczne wyróżniają się lepszą stabilnością koloru, przez co nie szarzeją z upływem czasu,

Funkcjonalność – użytkowanie wkładów praktycznie niczym nie różni się od posiadania naturalnych, zdrowych zębów. Po ich założeniu pacjent może powrócić do jedzenia ulubionych potraw bez odczuwania dyskomfortu,

Zapobieganie próchnicy – założony wkład przechodzi przez proces polimeryzacji. Dzięki temu jest wyjątkowo szczelny i nie powstają w nim mikroszczeliny, w których mogłaby powstać próchnica.

inlay Łódź

Wskazania do użycia wkładów

Inlay / Onlay przy leczeniu zębów bocznych (trzonowych i przedtrzonowych) ― ponieważ wkłady koronowe są wykonywane na podstawie wycisku, umożliwiają idealne odwzorowanie anatonomicznego kształtu zęba, uwzględniającego naturalne bruzdy i zagłębienia. To zaś pozwala na odpowiednie dopasowanie zrekonstruowanego trzonowca lub przedtrzonowca do zębów sąsiednich i przeciwstawnych.

Przy odbudowie miejsc stycznych – wkłady umożliwiają perfekcyjne odwzorowanie miejsc stycznych z sąsiednimi zębami, np. gdy ubytek próchniczy pozbawił nas znacznej części zęba. Ząb będzie ponownie idealnie dopasowany do pozostałych, co jest trudne do osiągnięcia przy użyciu tradycyjnych plomb, alternatywa dla widocznych plomb – z biegiem czasu stare wypełnienia stają się widoczne w jamie ustnej (na skutek zmiany barwy i szarzenia), Wkłady Inlay są wykonane z porcelany, która gwarantuje trwałość efektów estetycznych.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do ich stosowania są bardzo rozległe ubytki zębów – w przypadku znacznego zniszczenia zęba rekonstrukcja powinna być wykonana za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego oraz korony protetycznej.

wkład ceramiczny łódź

Rodzaje wkładów ceramicznych

Typy wkładów warunkowane są rozległością odbudowy powierzchni żucia i zgodnie ze skalą uszkodzeń zęba występują w trzech rodzajach:

Inlay – odbudowa nie obejmuje żadnego guzka zęba,

Onlay – odbudowa pokrywa część guzków zęba, jest to alternatywa dla korony,

Overlay – odbudowa pokrywa całą górną warstwę zęba, także alternatywa dla korony.

Inlaye, onlaye i overlaye można wykonać zarówno z żywicy porcelanowej (np. onlaye w zasięgu linii uśmiechu), jak i z żywicy kompozytowej (przy nierównych lub uszkodzonych zgrzytaniem zębach bocznych), a nawet złota (np. onlay wykonany na tylnych zębach). Inlay jest również bardziej wytrzymały niż tradycyjne wypełnienia kompozytowe czy amalgamat, z kolei onlay wykonany zamiast korony pozwala oszczędzić większą część naturalnego zęba.

Korony porcelanowe Łódź

korony porcelanowe łódź

W sytuacji gdy masz zęby mocno zniszczone lub osłabione dużymi i licznymi wypełnieniami, stomatolog może zaproponować wykonanie korony porcelanowej.

Korony charakteryzują się dużą wytrzymałością i estetyką.

Korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalu najdoskonalej imitują naturalne uzębienie, ponieważ przepuszczają światło lepiej niż uzupełnienia porcelanowo-metalowe. Korona ceramiczna wzmacnia ząb, jednocześnie odtwarzając właściwy kształt i kolor zęba z możliwością ich korekty w zależności od indywidualnych upodobań pacjenta.

W sytuacji masywnego złamania korony zęba można odbudować go wykorzystując własny korzeń. Korzeń zęba wzmacnia się za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego wykonanego z włókien szklanych bądź metalu. Trzpień taki stanowi podbudowę dla korony ceramicznej.

Większość gwiazd zawdzięcza swój perfekcyjny uśmiech koronom ceramicznym lub licówkom porcelanowym.

Most porcelanowy Łódź

W przypadku całkowitej utraty jednego lub większej ilości zębów odtworzenie ich polega na wszczepieniu implantu bądź wykonania mostu porcelanowego.

Most porcelanowy składa się kilku koron porcelanowych. Korony trwale umocowane są na zębach filarowych, co zapewnia komfort użytkowania tego uzupełnienia protetycznego.

most porcelanowy łódź

Protezy Łódź

protezy łódź

W przypadku , gdy wykonanie uzupełnienia stałego jest niemożliwe pozostaje zastosowanie uzupełnienia ruchomego.

Protezy ruchome to uzupełnienia protetyczne , które pacjent może samodzielnie wyjmować z jamy ust-nej (np. w celu oczyszczenia ich).

Należą do nich:

  • Protezy Elastyczne – wykonane ze specjalnego, elastycznego tworzywa, które zapewnia protezie odporność na złamanie. Bardzo wygodne i komfortowe. Nie wymagają metalowych klamer.
  • Protezy Szkieletowe
  • Protezy Akrylowe