
Dzieci wymagają szczególnego podejścia, przyjaznej atmosfery i ogromnej cierpliwości.
Dobry dentysta dziecięcy potrafi odwrócić uwagę małego pacjenta od „strasznych” narzędzi, by odpowiednio zająć się leczeniem zębów. Przyjazne, a nie odstraszające nazwy narzędzi stomatologicznych, oswajanie dziecka z wyglądem gabinetu sprawią, że spotkanie dziecka z dentystą przeobrazi się w ciekawą zabawę.
Najmłodszym proponujemy wypełnienia światłoutwardzalne w ośmiu kolorach. Dzieci uwielbiają oglądać swoje kolorowe wypełnienia na monitorze umieszczonym przy fotelu. Zdjęcia wykonywane są przy pomocy kamery wewnątrzustnej. Ponadto, kolorowe plomby pomagają rodzicom zachęcić dzieci do leczenia zębów. Po wizycie u stomatologa można pochwalić się w domu albo w przedszkolu kolorowymi zębami.
Każdy zabieg leczenia zębów u dzieci powinien być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Moment podawania znieczulenia można również przeprowadzić bezboleśnie, poprzez umiejętne podanie środka znieczulającego i znieczulenie miejsca podania.
Zależy nam, aby wizyta dziecka u dentysty była krótka i jak najmniej stresująca, ale jednocześnie zakończona sukcesem i nagrodą.
Dla najmłodszych naszych milusińskich przygotowaliśmy naklejki i drobne zabawki, które wręczamy po zakończonej wizycie.
Dzieci leczone bezboleśnie i w miłej atmosferze chętnie odwiedzają swojego stomatologa. Strach przed dentystą nigdy nie pojawia się.
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się w wieku dwóch lat. Warto wybrać gabinet specjalizujący się w zakresie stomatologii dziecięcej. Dla ciekawskiego malucha wizyta w gabinecie jest fascynującą przygodą; oglądanie zębów nie boli, a nowe otoczenie i nieznane narzędzia z pewnością zainteresują dziecko. Cierpliwy i uśmiechnięty stomatolog dziecięcy pozostanie więc miłym wspomnieniem, a każda następna wizyta nie wzbudzi negatywnych skojarzeń.

Porady dla rodziców przed wizytą
- Nie przekazuj dziecku negatywnych doświadczeń z wizyty u stomatologa – nie wspominaj bólu zębów, nie rób zmartwionej miny.
- Nie strasz dziecka stomatologiem– jeśli dziecko wytworzy sobie obraz dentysty karzącego – tego, który zadaje ból, bo dziecko zjadło za dużo czekolady lub nie zjadło warzywa – maluch nie będzie chciał iść na wizytę.
- Nie mów o bólu – jeśli przed wizytą u stomatologa będziesz zapewniał dziecko, że „nie będzie bolało“, tym samym wzbudzasz w maluchu nieufność co do bezbolesności samego leczenia i przyjemnego klimatu samej wizyty.
- Przygotuj Dziecko – zanim wybierzecie się na pierwszą wizytę do dentysty, opowiedz dziecku, jak będzie ona wyglądała. Przeczytajcie książeczki, obejrzyjcie filmy lub zagrajcie w gry na temat leczenia zębów u stomatologa. Możesz również zabrać dziecko na swoją wizytę, tylko niezbyt długą. Pamiętaj przy tym, że lęk bliskiej osoby jest silnie odczuwalny przez dziecko. Musisz być wzorem zachowania u dentysty.
- Bez bólu – zadbaj, aby pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym nie była wymuszona bólem zęba. Dlatego też umów się na wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko oswoi się z gabinetem, ze znajdującym się w nim sprzętem, pozna „swojego” lekarza. Podczas takiej wizyty można przeprowadzić jakiś nieinwazyjny zabieg, np. lakowanie lub lakierowanie zębów.
- Nie oszukuj dziecka – nie mów dziecku, że dentysta tylko zobaczy ząbki, podczas gdy konieczne będzie borowanie lub usunięcie zęba.

Porady dla rodziców w trakcie wizyty
- Osoba towarzysząca dziecku – na pierwszych spotkaniach dziecka z dentystą, w gabinecie powinna przebywać tylko jedna bliska osoba (ważne – aby była to osoba niebojąca się stomatologa). Więcej osób rozprasza dziecko i utrudnia zaprzyjaźnienie się ze stomatologiem. Po kilku wizytach lepiej jest jak dziecko samo wchodzi do gabinetu.
Czas wizyty – pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna trwać maksymalnie 20 min., a czas zabiegu w buzi od 5 do 15 min.
Porady dla rodziców po wizycie
Jak zapobiegać próchnicy zębów?
Aby zapobiegać wystąpieniu ubytków w zębach, oprócz właściwej codziennej higieny jamy ustnej, zaleca się profesjonalne zabiegi profilaktycznego lakowania i lakierowania zębów.
- Lakowanie bruzd
- Polega na wypełnieniu płynnym materiałem, tj. lakiem bruzd i zagłębień w zębach trzonowych i przedtrzonowych u dzieci w wieku 6-15 lat. Lak osłania bruzdy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (np. cukru). Zęby powinno się lakować zaraz po wyrżnięciu całej powierzchni żującej. Przed samym zabiegiem zęby są bardzo dokładnie oczyszczane piaskarką. Oczyszczone i osuszone powierzchnie wytrawiamy 30 sekund, spłukujemy wodą, osuszamy, a na wytrawioną powierzchnię precyzyjnie aplikujemy lak i naświetlamy 20 sekund. Co pół roku kontrolujemy stan laków w zębach.

Stomatolog dla dzieci wyróżnia się szczególnym podejściem, przyjaznym usposobieniem i ogromną cierpliwością.
Dobry stomatolog dla dzieci potrafi zainteresować małego pacjenta wizytą. Postara się aby nie zobaczył „strasznych” narzędzi. Fachowo zajmie się leczeniem zębów dziecka. Będzie używał przyjaznych, a nie odstraszających nazw narzędzi stomatologicznych. Oswoi dziecko z wyglądem gabinetu i sprawi, że spotkanie dziecka z dentystą przeobrazi się w ciekawą przygodę.
Dla najmłodszych stomatolog dla dzieci zaproponuje wypełnienia w ośmiu błyszczących kolorach. Dzieci uwielbiają podziwiać swoje kolorowe wypełnienia na zdjęciu monitora umieszczonego przy fotelu. Ponadto, kolorowe plomby ułatwiają rodzicom odbycie wizyty u stomatologa dla dzieci. Po wizycie dzieci mogą pochwalić się w domu albo w przedszkolu kolorowymi zębami.
Każdy zabieg leczenia zębów u dzieci powinien być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Moment podawania znieczulenia można również przeprowadzić bezboleśnie, poprzez umiejętne podanie środka znieczulającego i znieczulenie miejsca podania.
Stomatolog dla dzieci naucza jak zapobiegać próchnicy u niemowląt
Okres ciąży jest dobrą okazją do edukacji przyszłej matki w zakresie zdrowia jamy ustnej niemowlęcia. Istotne jest uświadomienie przyszłym rodzicom znaczenia ich zdrowej jamy ustnej dla zdrowia jamy ustnej dziecka, i konieczności podjęcia, w razie potrzeby, leczenia stomatologicznego.
Na ogół większość matek nie jest świadoma, że stan ich uzębienia może negatywnie wpływać na stan zębów ich dzieci. W celu obniżenia poziomu bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej przyszłej matki zaleca się sanację jamy ustnej, stosowanie płukań jamy ustnej roztworami chlorheksydyny. Istotne jest także przekazanie informacji o prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej dziecka, drogach przenoszenia zakażenia bakteryjnego do jamy ustnej dziecka (smoczki, łyżeczki itp.) i kształtowaniu nawyków żywieniowych.
W okresie natalnym (od urodzenia do 1 roku życia) ważne jest kontrolowanie stanu uzębienia matki/rodziców, unikanie podawania dziecku przedmiotów, które kontaktowały się z ich jamą ustną. Ryzyko rozwoju próchnicy uzależnione jest bardziej od częstości spożywania słodkiego pożywienia niż od jego ilości. Ważne jest także systematyczne wykonywanie zabiegów higienicznych w jamie ustnej dziecka.
Co to jest fluor i jak mogę upewnić się, że mój organizm otrzymuje go w wystarczającej ilości?
Fluor to pierwiastek, który wzmacnia szkliwo zębów w czasie ich wyrzynania. Woda w niektórych systemach wodociągowych zawiera odpowiednią ilość fluoru w celu zapewnienia właściwego rozwoju zębów. Aby dowiedzieć się, czy używana przez nas woda zawiera fluor powinniśmy skontaktować się z lokalnym zakładem wodociągów i kanalizacji. Jeżeli stężenie fluoru w używanej wodzie jest zbyt małe, należy udać się do stomatologa lub pediatry, który może przepisać dziecku odpowiednie krople fluorkowe.
Wskaźniki jakości wody produkowanej przez ZWiK Łódź stan na 14.01.2022 fluorki wynoszą: 0,11 ÷0,18mg/l