Protetyka to dziedzina stomatologii, w której zajmujemy się zmianą kształtu , koloru i ustawienia zębów oraz odtwarzamy utracone zęby.

Co zrobić jeśli Twoje zęby są przebarwione, lekko stłoczone lub masz uszkodzone szkliwo?

Jeśli chcesz mieć harmonijny i przepiękny uśmiech i znów cieszyć się życiem proponujemy ci licówki ceramiczne. Licówki pozwalają na całkowitą zmianę koloru zębów na śnieżnobiałe oraz umożliwiają korektę kształtu zębów. W przypadku lekkiego stłoczenia zęby będą proste bez konieczności noszenia aparatu ortodontycznego przez długi okres czasu.

Licówki są to listki porcelanowe trwale mocowane do przedniej, wargowej powierzchni zębów. Uzupełnienia z porcelany zapewniają niezrównaną estetykę i właściwy sobie dobór koloru. Odporne są na ścieranie oraz w maksymalnym stopniu odporne na wchłanianie barwników z otoczenia. Dzięki licówkom można wyraźnie zmienić kolor a także kształt zębów. Wykonanie licówek porcelanowych wymaga tylko minimalnego zeszlifowania powierzchni wargowej zęba.

Co zrobić jeśli Twoje zęby są mocno zniszczone, osłabione licznymi wypełnieniami?

W sytuacji gdy masz zęby mocno zniszczone lub osłabione dużymi i licznymi wypełnieniami, stomatolog może zaproponować wykonanie korony porcelanowej. Korony charakteryzują się dużą wytrzymałością i estetyką.
Korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalu najdoskonalej imitują naturalne uzębienie, ponieważ przepuszczają światło lepiej niż uzupełnienia porcelanowo-metalowe. Korona ceramiczna wzmacnia ząb, jednocześnie odtwarzając właściwy kształt i kolor zęba z możliwością ich korekty w zależności od indywidualnych upodobań pacjenta.
Większość gwiazd zawdzięcza swój perfekcyjny uśmiech koronom ceramicznym lub licówkom porcelanowym.

Inlay / onlay

Wkłady typu inlay i onlay wykonane są z porcelany lub żywicy kompozytowej i pozwalają na dokładną odbudowę kształtu zęba. Zastępują tradycyjne wypełnienia, szczególnie przy rozległych ubytkach w zębach bocznych, w których bardzo trudno jest odbudować, konieczny dla zdrowia dziąseł, punkt styczny.
To co różni Inlay/Onlay od tradycyjnych wypełnień to technika ich wykonania. Wkłady koronowe są przygotowywane w pracowni protetycznej, z kolei „zwykłe” plomby nakłada się warstwami bezpośrednio na ząb. Inlay / Onlay tworzy się na podstawie pobranych wycisków uzębienia, dzięki czemu idealnie dopasowują się do brakującej części zęba. Wykonana w laboratorium protetycznym praca zostaje zamocowana na stałe podczas drugiej wizyty. Tak odbudowany ząb może służyć pacjentowi przez lata.

Co zrobić jeśli straciłeś jeden lub kilka zębów ?

W przypadku całkowitej utraty jednego lub większej ilości zębów odtworzenie ich polega na wszczepieniu implantu bądź wykonania mostu porcelanowego.
Most porcelanowy składa się kilku koron porcelanowych. Korony trwale umocowane są na zębach filarowych, co zapewnia komfort użytkowania tego uzupełnienia protetycznego.
W przypadku , gdy wykonanie uzupełnienia stałego jest niemożliwe pozostaje zastosowanie uzupełnienia ruchomego.
W sytuacji masywnego złamania korony zęba można odbudować go wykorzystując własny korzeń. Korzeń zęba wzmacnia się za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego wykonanego z włókien szklanych bądź metalu. Trzpień taki stanowi podbudowę dla korony ceramicznej.

Protezy ruchome

Protezy ruchome to uzupełnienia protetyczne , które pacjent może samodzielnie wyjmować z jamy ust-nej (np. w celu oczyszczenia ich).
Należą do nich:
• Protezy Elastyczne – wykonane ze specjalnego, elastycznego tworzywa, które za-pewnia protezie odporność na złamanie. Bardzo wygodne i komfortowe. Nie wymaga-ją metalowych klamer.
• Protezy Szkieletowe
• Protezy Szkieletowe na zamkach – protezy szkieletowe utrzymujące się w jamie ust-nej dzięki systemowi zamków i zatrzasków.
• Protezy akrylowe
W sytuacji masywnego złamania korony zęba można odbudować go wykorzystując własny korzeń. Korzeń zęba wzmacnia się za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego wykonanego z włókien szklanych bądź metalu. Trzpień taki stanowi podbudowę dla korony ceramicznej.

Cennik

Lekarze zajmujący się protetyką w gabinecie stomatologicznym Meritum Łódź

Małgorzata Ostrowska

Lekarz dentysta

Marta Biernacka-Kowalska

Lekarz dentysta

Natalia Liśniewska

Lekarz dentysta

Aleksandra Brylikowska

Lekarz dentysta