Retencja to utrwalenie wyników leczenia ortodontycznego. Aparat retencyjny, zwany retainerem, zabezpiecza prosto ustawione zęby przed ich powtórnym skrzywieniem

Płytka retencyjna

Długotrwałe utrzymanie efektu leczenia ortodontycznego zależy przede wszystkim od dyscypliny pacjenta w użytkowaniu aparatów retencyjnych, które wykonywane są zaraz po zdjęciu aparatu stałego.

Można zastosować kilka rodzajów retencji. Mogą one mieć formę aparatu wyjmowanego lub postać klejonego drucika do zębów.

Jednym z takich aparatów jest płytka retencyjna, która przypomina trochę ruchomy aparat ortodontyczny, ale nie zawiera żadnych śrub do rozkręcania. Jest cieńsza i delikatniejsza od aparatu wyjmowanego. Zwykle zakłada się ją na noc. Pamiętaj, aby zabierać aparat retencyjny do dentysty, u którego będziesz leczyć zęby. Lekarz powinien dopasować nową plombę do aparatu retencyjnego.

 

Przeciętnie okres leczenia retencyjnego za pomocą aparatu retencyjnego wyjmowanego trwa dwa lata.

Szyna termoformowalna

Innym wyjmowanym aparatem retencyjnym jest szyna termoformowalna. Ta przeźroczysta nakładka na zęby, jest prawie niewidoczna i bardzo wygodna w użytkowaniu. Jednak pacjenci z silnym odruchem zaciskania zębów szybciej ją zużywają. Pewnym utrudnieniem jest dopasowanie nowych plomb w zębach do wewnętrznej powierzchni szyny. Wykonanie większej liczby wypełnień czy odbudów estetycznych, może wymagać zrobienia nowej szyny. Szyna termoformowalna jest stosunkowo delikatna, łatwo ją zgubić lub zniszczyć. Nie wolno jej także czyścić w bardzo gorącej wodzie, ponieważ wysoka temperatura zdeformuje ją.

Stały retainer

Innym rodzajem retencji jest klejony na stałe do zębów retainer. Jest to indywidualnie dopasowany cieniutki drucik przyklejany do zębów od strony językowej. Retencja taka może pozostać na zębach właściwie dożywotnio. Ma ona tę zaletę, że nie trzeba pamiętać o jej zakładaniu. Może się jednak odkleić i to w najmniej oczekiwanym momencie, oraz sprawiać problemy przy nitkowaniu zębów. Leczenie zębów w tej okolicy może być utrudnione.

Jak wygląda zdejmowanie aparatu?

Zdejmowanie aparatu ortodontycznego polega na odklejeniu zamków, oczyszczeniu zębów z kleju ortodontycznego. Następnie pobierane są wyciski w celu wykonania wyjmowanego aparatu retencyjnego lub przyklejany jest specjalny drucik na zęby od strony języka. Cały zabieg trwa około trzydziestu minut.

Jak długo trwa leczenie retencyjne?

Czas trwania retencji zależy od rodzaju i nasilenia wady zgryzu, zastosowanej metody leczenia, wieku pacjenta oraz czynników genetycznych. Przeciętnie okres leczenia retencyjnego za pomocą aparatu retencyjnego wyjmowanego trwa dwa lata. W pierwszym okresie aparat zakłada się każdej nocy, z czasem coraz rzadziej, ale przynajmniej co kilka dni. Natomiast retencja w postaci przyklejonego drucika może pozostać na zębach właściwie dożywotnio.

Aparat retencyjny, zwany retainerem, zabezpiecza prosto ustawione zęby przed ich powtórnym skrzywieniem. Po zdjęciu aparatu ozębna, czyli tkanka utrzymująca zęby w kości, ma układ nieregularny i dopiero po około 12 miesiącach staje się w pełni dojrzała i jest w stanie utrzymać prawidłowe ustawienie zębów. Dlatego regularne noszenie aparatów retencyjnych, zgodnie z zaleceniami ortodonty, jest bardzo ważne dla utrzymania efektu leczenia ortodontycznego.

Wskazówki odnośnie do noszenia aparatów retencyjnych

  1. Używaj aparatu retencyjnego ściśle według zaleceń Twojego ortodonty.
  2. Czyść swój aparat szczoteczką i pastą do zębów. Stosuj letnią, ale nie gorącą wodę. Czyszczenie retainerów usuwa płytkę bakteryjną oraz eliminuje nieprzyjemny zapach.
  3. Jeżeli retainer nie jest założony na zęby, powinien być schowany do pudełka, aby nie uległ zniszczeniu lub zagubieniu.
  4. Zawsze przynoś aparat retencyjny na wizyty kontrolne.
  5. Początkowo możesz zauważyć trudności w mówieniu przy noszeniu retainerów. W celu szybszego przyzwyczajenia się do aparatu, ćwicz mówienie oraz czytanie na głos.
  6. Szanuj swój aparat retencyjny. W razie zagubienia lub uszkodzenia retainera niezwłocznie skontaktuj się ze swoim ortodontą.
  7. Jeżeli Twój retainer przestał pasować, skontaktuj się ze swoim ortodontą. Nie próbuj dopasowywać aparatu samodzielnie, ponieważ może to wpłynąć niekorzystnie na ustawienie zębów.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Specjalistycznym leczeniem ortodontycznym zajmuje się dr Michał Ostrowski

Michał Ostrowski

Lekarz dentysta