W aparacie ortodontycznym samoligaturującym Damon  zamki są bezligaturowe, czyli nie są „dowiązywane” do drutu napinającego za pomocą gumeczek

Aparat samoligaturujący Damon różni się od klasycznego aparatu ortodontycznego budową zamka.  Zamki Damon są bezligaturowe, czyli nie muszą być „dowiązywane” do łuku aparatu za pomocą gumeczek. Drut napinający utrzymywany jest w zamku za pomocą specjalnego zatrzasku (klapki) wbudowanego w zamek. Pozwala to na szybsze i wygodniejsze przesuwanie zębów.

Unikalna budowa tych aparatów pozwala na przesunięcia zębów, do minimum ograniczając tarcie, które w metodach tradycyjnych jest efektem ubocznym, powstającym przy przesunięciach zębów wzdłuż łuku aparatu stałego. Można zatem przy zastosowaniu tej metody leczenia dozować minimalne siły, a co za tym idzie, ograniczyć w znacznym stopniu dyskomfort i objawy bólowe powstające zwykle w czasie przesuwania zębów. W konsekwencji występuje niewielka nadwrażliwość zębów po zamontowaniu aparatu, sam zaś aparat jest przyjazny dla wszystkich struktur otaczających zęby (kość, dziąsła).

Ogromną zaletą zamków Damon jest także większa estetyka i łatwiejsze utrzymanie higieny jamy ustnej.

W zamkach Damon nie występują ostre kontury oraz zakamarki, w których mogą osadzać się trudne do usunięcia resztki pokarmowe. Zamki Damon są subtelne w wyglądzie, wygodne i łatwiejsze do utrzymania w czystości. Eliminują potrzebę stosowania ligatur elastycznych (gumeczek), które z czasem absorbują barwniki z pożywienia i przebarwiają się.

Klasyczne zamki z ligaturami elastycznymi generują większy nacisk i tarcie, powodując wydłużony czas leczenia i większy dyskomfort pacjenta. Zamki Damon z klapką trzymającą drut umożliwiają łatwiejsze, szybsze i bardziej komfortowe przesuwanie się zębów.

Zamki Damon dostępne są również w wersji estetycznej przeznaczonej dla pacjentów przywiązujących dużą uwagę do swojego wyglądu.

 

Zamki Damon Clear 2 są samoligaturujące o doskonałym kształcie, a przede wszystkim są krystalicznie przejrzyste. Wykonane są z PCA (polikrystaliczny tlenek glinu), który jest odporny na przebarwienia barwnikami spożywczymi.

Z systemem Damon czas leczenia w przeważającej liczbie przypadków jest krótszy niż przy klasycznych zamkach. Krótszy czas leczenia oznacza mniej wizyt oraz piękny uśmiech w krótszym czasie.

Zalety aparatu ortodontycznego Damon:

Krystalicznie przejrzysty w przypadku Damon Clear 2
Krótszy czas leczenia
Mniej wizyt kontrolnych
Większy komfort pacjenta bez użycia ligatur
Łatwiejsze utrzymanie czystości aparatu
Brak ekstrakcji zębów i wyciągów zewnątrzustnych w większości przypadków

Wady aparatu ortodontycznego Damon:

Widoczność aparatu na zębach w przypadku Damon Q lub Damon 3

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Specjalistycznym leczeniem ortodontycznym zajmuje się dr Michał Ostrowski

Michał Ostrowski

Lekarz dentysta