Metalowy aparat ortodontyczny przyklejony jest do powierzchni zębów przez cały okres leczenia ortodontycznego

Aparat metalowy jest klasyczną wersją stałego aparatu ortodontycznego. Składa się z zamków, czyli małych metalowych kosteczek przyklejanych do wszystkich zębów na powierzchniach wargowych. Zamki przyklejane są na stałe, tzn. na cały okres leczenia ortodontycznego.

W zamkach zrobione są specjalne szczeliny, w których lekarz umieszcza metalowe łuki, popularnie zwane drutami, po których przesuwane są zęby. Na wizytach kontrolnych sprawdza się postęp leczenia i zmienia łuki, przywiązywane do zamków gumeczkami w różnych kolorach.

Krzywo ustawione zęby utrudniają pacjentom codzienną higienę.

Nierzadko w wyniku stłoczenia zębów dochodzi do nieprawidłowego ich ścierania się, rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. Dla symetrii oraz ładnego profilu twarzy duże znaczenie ma zgryz i sposób ustawienia zębów. Przy przechylonych dolnych zębach warga dolna oraz broda są często cofnięte w profilu twarzy. Nie bez znaczenia dla właściwej mowy oraz rozdrabniania i przeżuwania pokarmu jest również sposób ustawienia zębów. Na szczęście, noszenie aparatów stało się zjawiskiem powszechnie akceptowanym, a wręcz panuje na nie moda.

Najlepszym czasem na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest okres między 12 a 16 rokiem życia. Wtedy to ortodontycznemu przesuwaniu zębów sprzyja potencjał wzrostowy oraz nowo wyrzynające się zęby stałe. Nastolatki często same zauważają potrzebę leczenia ortodontycznego, prostowania krzywo ustawionych zębów i jest to wyrazem zarówno dbania o swój wygląd, jak i rosnącej świadomości w zakresie zdrowia.

Leczenie wad zgryzu u młodych, rosnących pacjentów jest bardziej przewidywalne, a ponadto rozpoczęte odpowiednio wcześnie pozwala uniknąć kosztownego leczenia kompleksowego lub chirurgicznego w wieku dorosłym. Reasumując, im wcześniej rozpoczniemy leczenie ortodontyczne, tym lepiej. Prosto ustawione zęby to nie tylko bardziej estetyczny uśmiech, lecz także zdrowe i mocne zęby.

Zalety aparatu ortodontycznego metalowego:

Najniższe koszty założenia
Wykonany z bardzo wytrzymałego materiału
Możliwość wyboru i zmiany koloru ligatur.

Wady aparatu ortodontycznego metalowego:

Widoczność aparatu na zębach.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Specjalistycznym leczeniem ortodontycznym zajmuje się dr Michał Ostrowski

Michał Ostrowski

Lekarz dentysta