Aparat lingwalny przyklejony jest do zębów od strony języka, dzięki czemu jest zupełnie niewidoczny. Wiesz o nim tylko Ty i Twój ortodonta

Aparat lingwalny INCOGNITO

Aparat lingwalny to specyficzny typ aparatu na zęby, którego nazwa wzięła się od miejsca mocowania – bowiem zamki i łuki znajdują się od strony języka, zwanej fachowo stroną lingwalną. Z wielu względów tego rodzaju aparat stały jest bardziej estetyczny od aparatów klasycznych z zamkami mocowanymi po stronie zewnętrznej. Często aparat lingwalny nazywany jest przez pacjentów aparatem niewidocznym lub językowym.

Obecnie najpopularniejszymi zamkami stosowanym w aparatach lingwalnych są zamki Incognito. Ich budowa jest efektem wielu lat pracy naukowców. Każdy zamek ortodontyczny Incognito jest projektowany indywidualnie i wykonywany na każdy ząb osobno w pracowni technicznej. Aparat jest nadzwyczaj płaski. Dzięki temu nie przeszkadza przy mówieniu, nie utrudnia szczotkowania zębów i nie zawadza w codziennym życiu. Co więcej, aparaty lingwalne nie wymagają stosowania łuków o dużej średnicy przekroju, a im cieńszy łuk, tym większy jest komfort pacjenta. Wszystko to wynika z zastosowania w praktyce pewnych elementarnych zasad fizyki. Aparaty Incognito działają równie efektywnie i szybko, jak klasyczne aparaty przyklejane na zewnątrz. Dzięki temu czas leczenia tym aparatem nie wydłuża się.

Aparaty lingwalne są zalecane u młodzieży ze względu na mniejsze ryzyko odwapnienia zębów.

Aparaty lingwalne z powodzeniem można stosować u pacjentów w każdym wieku, a u młodzieży są one nawet zalecane ze względu na mniejsze ryzyko odwapnienia zębów. Nie ma też wady zgryzu, której nie można byłoby korygować tego rodzaju aparatem. Aparaty Incognito są wykonane ze stopu złota. Są zatem rekomendowane również pacjentom uczulonym na nikiel, który znajduje się w większości klasycznych metalowych aparatów.

Gdzie można założyć aparat lingwalny?

Okazuje się, że choć aparaty lingwalne są znacznie lepsze z punktu widzenia skuteczności leczenia i jego komfortu, nie jest łatwo znaleźć ortodontę, który podejmie się przygotowania i założenia takiego aparatu. Dzieje się tak dlatego, że zakładanie aparatów lingwalnych wymaga odpowiedniej praktyki i jest zdecydowanie trudniejsze od założenia klasycznego aparatu stałego.

Każdy aparat Incognito przygotowywany jest indywidualnie w specjalnym laboratorium technicznym – to wprawdzie podnosi koszty całej procedury, ale nie ulega wątpliwości, że im lepiej dopasowane są zamki do potrzeb konkretnego pacjenta, tym szybciej uda się osiągnąć upragniony efekt.
Tutaj jednak ważna uwaga – ze względu na to, że założenie aparatu lingwalnego wymaga sporych umiejętności od ortodonty, należy zawsze sprawdzić dwukrotnie opinie o danym lekarzu. Zadania trudne warto bowiem powierzać tylko najlepszym specjalistom.

Zalety aparatu ortodontycznego lingwalnego

Zupełnie niewidoczny
Większy komfort pacjenta

Wady aparatu ortodontycznego metalowego

Wysoki koszt założenia aparatu

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Specjalistycznym leczeniem ortodontycznym zajmuje się dr Michał Ostrowski

Michał Ostrowski

Lekarz dentysta

Aparat Lingwalny Incognito