Stały aparat ortodontyczny przyklejony jest do powierzchni zębów przez cały okres trwania leczenia ortodontycznego. Ten rodzaj aparatu przeznaczony jest przede wszystkim dla młodzieży i osób dorosłych.

Czym jest aparat na zęby?

Zamek – główny element aparatu, jest przyklejany na zęby od strony wargowej lub od strony języka.

Ligatura – elastyczny element aparatu, utrzymuje drut w zamku, przez pacjentów określany jako gumeczka lub ligaturka. Gumeczki wymieniane są przy każdej wizycie, dostępne są w wielu kolorach.

Łuk aparatu (drut) – element generujący nieznaczną siłę, dzięki której zęby przesuwają się w wyznaczonym kierunku. Drut jest wymieniany kilka razy podczas leczenia.

Rezultatem leczenia ortodontycznego jest estetyczny, atrakcyjnie wyglądający uśmiech oraz prosto ustawione zęby. Możliwość szerokiego uśmiechania się bez kompleksów i obaw o wygląd daje komfort oraz poczucie pewności siebie.

Aby leczenie ortodontyczne było efektywne, trwałe i aby faktycznie zmieniło nasz wygląd, musi być właściwie zaplanowane, a później odpowiednio zakończone. Rodzaj zastosowanego aparatu ortodontycznego w głównej  mierze uzależniony jest od rodzaju wady zgryzu, wieku pacjenta oraz jego oczekiwań.

Jak przebiega leczenie aparatem ortodontycznym?

Leczenie ortodontyczne w pięciu etapach

Niezależnie od wybranego przez Ciebie rodzaju aparatu ortodontycznego, leczenie będzie składać się z kilku etapów. Świadomość kolejnych kroków leczenia jest bardzo istotna.

ETAP 1 – Planowanie leczenia

Staranne zaplanowanie leczenia ortodontycznego jest kluczowe w osiągnięciu najlepszych efektów. Twój ortodonta musi ocenić wadę zgryzu, przeanalizować pozycje zębów i dobrać najlepszy.

Przed założeniem aparatu musisz zrobić przynajmniej dwa zdjęcia rentgenowskie, które pozwolą określić wadę zgryzu. Lekarz zleca wykonanie zdjęcia pantomograficznego oraz cefalometrycznego. Ortodonta robi również wyciski górnych i dolnych zębów w celu wykonania gipsowych modeli diagnostycznych. Wraz ze zdjęciami są one niezbędne do zaplanowania leczenia ortodontycznego. Na ich podstawie planuje zakres i możliwości leczenia. Przed rozpoczęciem leczenia zęby muszą być wyleczone, kamień i osad usunięty. Czasami leczenie ortodontyczne wymaga usunięcia zęba.

Z planu leczenia dowiesz się, jak długo będzie trwało i jakie będą jego koszty, w tym koszty: założenia aparatów, wizyt kontrolnych, zdjęcia aparatu oraz wykonania aparatu retencyjnego, niezbędnego po zakończeniu leczenia. Po zaplanowaniu leczenia i uzyskaniu zgody pacjenta ortodonta przystępuje do założenia aparatu.

ETAP 2 – Założenie aparatu

Po przeprowadzonej analizie podejmiecie decyzję dotyczącą tego, jaki rodzaj aparatu stałego wybrać. Do wyboru pozostają: aparat ortodontyczny  klasyczny metalowy lub estetyczny, samoligaturujący (np. Damon) oraz lingwalny (np. Incognito). Aparaty te różnią się między sobą rodzajem tworzywa użytego do budowy zamka, widocznością na zębach, obecnością gumeczek. Od rodzaju aparatu uzależnione są ponadto: długość trwania leczenia, częstość wizyt kontrolnych, komfort noszenia aparatu, a wreszcie jego cena.
W większości przypadków leczenie ortodontyczne wymaga założenia aparatu stałego na oba łuki zębowe. Ponieważ kosmetyczne aparaty stałe są droższe niż metalowe, często stosowanym rozwiązaniem, obniżającym  koszty, jest założenie aparatu łączonego. Zamki kosmetyczne nakleja się tylko na zęby górne,  a na pozostałe tańsze zamki metalowe.

Zakładanie aparatu jest bezbolesne i trwa około jednej godziny. Przez kilka dni po jego założeniu oraz po niektórych wizytach kontrolnych mogą nieco boleć zęby i pacjenci czują dyskomfort. Wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości. Na początku leczenia mogą wystąpić podrażnienia błon śluzowych policzków, warg czy języka spowodowane przez zamki aparatu. Podrażnienia te mają postać otarć i odleżyn. Ulgę przyniesie specjalny wosk stomatologiczny, którym należy pokryć drażniące zamki ortodontyczne. Podrażnienia ustępują już w pierwszych tygodniach leczenia ortodontycznego. Na koniec wizyty otrzymasz wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej oraz diety zalecanej podczas noszenia aparatu stałego.

ETAP 3 – Wizyty kontrolne

Konieczne są systematyczne wizyty kontrolne u ortodonty, który sprawdza postępy leczenia, ustawia nacisk drutu na zęby, zmienia elastyczne ligatury, uaktywnia pozostałe elementy aparatu, takie jak: sprężynki, wyciągi czy łańcuszki.

Wizyty kontrolne w przypadku aparatów klasycznych metalowych i estetycznych oraz lingwalnych odbywają się raz w miesiącu. Natomiast w przypadku aparatów samoligaturujących co sześć tygodni.

ETAP 4 – Zdjęcie aparatu

Po uzyskaniu zaplanowanego efektu, czyli osiągnięciu prawidłowych relacji zgryzowych oraz oczekiwanego ustawienia zębów, można zdjąć aparat ortodontyczny. Zdejmowanie aparatu ortodontycznego polega na odklejeniu zamków, oczyszczeniu zębów z pozostałości kleju ortodontycznego. Następnie ortodonta robi wyciski, w celu wykonania wyjmowanego aparatu retencyjnego lub przykleja specjalny drucik na zęby od strony języka. Cały zabieg trwa około trzydziestu minut.

Po zdjęciu aparatu zalecana jest wizyta kontrolna u dentysty w celu dokonania przeglądu stomatologicznego i wykonania zabiegu profilaktycznego polegającego na wtarciu w zęby preparatu fluoru.  

ETAP 5 – Utrwalanie efektów – retencja

Ten etap leczenia ortodontycznego jest często lekceważony przez pacjentów. Jednak długotrwałe utrzymanie efektu leczenia  zależy przede wszystkim od dyscypliny pacjenta w użytkowaniu aparatów retencyjnych, które wykonywane są zaraz po zdjęciu aparatu stałego.

Czas trwania retencji zależy od: rodzaju i nasilenia wady zgryzu, zastosowanej metody leczenia, wieku pacjenta oraz czynników genetycznych.                           Przeciętnie okres leczenia retencyjnego za pomocą aparatu retencyjnego wyjmowanego trwa dwa lata. W pierwszym okresie aparat zakłada się każdej nocy, z czasem coraz rzadziej, ale przynajmniej co kilka dni. Natomiast retencja w postaci przyklejonego drucika może pozostać na zębach właściwie dożywotnio.

                                                                                                                    Aparat retencyjny, zwany retainerem, zabezpiecza prosto ustawione zęby przed ich powtórnym skrzywieniem. Po zdjęciu aparatu ozębna, czyli tkanka utrzymująca zęby w kości, ma układ nieregularny i dopiero po około 12 miesiącach staje się w pełni dojrzała i jest w stanie utrzymać prawidłowe ustawienie zębów i dlatego regularne noszenie aparatów retencyjnych, zgodnie z zaleceniami ortodonty, jest bardzo ważne dla utrzymania efektu leczenia ortodontycznego.

Niezależnie od rodzaju aparatu retencyjnego, wymagane są wizyty kontrolne u Twojego ortodonty. Najczęściej wystarczą spotkania co sześć miesięcy.

Rodzaje aparatów stałych dostępnych w Meritum Łódź

Jak wybrać dobrego ortodontę?

Ortodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem wad zgryzu. Zgodnie z definicją ortodonta dba o właściwy zgryz, czyli leczy wady zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych. O znaczeniu ortodoncji niech świadczy także fakt, że o ortodontach mówi się niekiedy „ortopedzi szczękowi”. Wady zgryzu zakłócają estetykę twarzy, mogą być także przyczyną rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Ponadto, wada zgryzu może prowadzić do nieprawidłowego ścierania się zębów.
Obecnie pacjent niezależnie od swojego wieku może rozpocząć leczenie ortodontyczne. Dla dorosłych i młodzieży przeznaczone są aparaty ortodontyczne stałe metalowe, aparaty ortodontyczne estetyczne, a dla najbardziej wymagających, tzw. aparaty lingwalne, czyli przyklejane od strony języka.
Ortodonta za każdym razem musi indywidualnie ocenić wadę zgryzu. Mimo wielu podobieństw naszego uzębienia, nieprawidłowości zębowe mogą być nietypowe, charakterystyczne dla danych pacjentów. W ortodoncji dobór odpowiedniej metody leczenia jest kluczowy dla rozwiązania problemu. Dobry ortodonta potrafi dostrzegać różnice, jakie pojawiają się pomiędzy poszczególnymi przypadkami tej samej wady, a także umie przewidywać reakcję pacjenta na zastosowany sposób terapii.
Leczenie ortodontyczne ma to do siebie, że wymaga czasu. Cały proces trwa najczęściej 2 lata, ponieważ ortodonta może jedynie powoli i stopniowo regulować ustawienie zębów w zgryzie. Oczywiście, im wcześniej zostanie podjęte leczenie przez ortodontę, tym mniej dokuczliwy dla pacjenta i tym krótszy będzie okres leczenia.
Jak zatem wybrać dobrego ortodontę? Gdzie się udać i komu powierzyć nasze zdrowie? Odpowiedź jest jedna: specjalistom, którzy zajmują się wyłącznie leczeniem ortodontycznym. Pogłębiają oni swoją wiedzę ortodontyczną, stale rozwijają swoje umiejętności i posiadają ogromne doświadczenie zawodowe. Możemy być wówczas pewni, że indywidualnie dobrany plan leczenia przyniesie oczekiwane efekty.
Jednym z tych miejsc, gdzie możemy mieć pewność, że jesteśmy w dobrych rękach, jest gabinet stomatologiczno-ortodontyczny Meritum w Łodzi . Specjalistycznym leczeniem ortodontycznym w naszej klinice zajmuje się dr Michał Ostrowski. Uczestniczy w licznych kursach i konferencjach naukowych. Ściśle współpracuje i konsultuje się ze specjalistami z różnych dziedzin stomatologii, aby sporządzić najkorzystniejszy plan leczenia i wybrać najlepszy sposób postępowania.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny i jakie jeszcze koszty wiążą się z leczeniem ortodontycznym ?

Galeria "Przed i po"

Specjalistycznym leczeniem ortodontycznym zajmuje się dr Michał Ostrowski

Michał Ostrowski

Lekarz dentysta