Jakie objawy kwalifikują ząb do leczenia kanałowego?

Nieleczona próchnica zębów wnika w coraz głębsze warstwy zęba. Początkowo próchnica atakuje szkliwo i zębinę, ale z czasem dociera do miazgi, czyli miękkiej tkanki wypełniającej wnętrze zęba, popularnie nazywanej przez pacjentów nerwem zęba. Rozmnażające się bakterie wywołują jej stan zapalny. Najczęstszą wówczas przyczyną wizyty u dentysty jest ból zęba. Jeśli dolegliwości bólowe pojawiają się sporadycznie, na przykład podczas picia zimnych napojów lub spożywania słodkich przekąsek i ból ustępuje po zakończeniu działania zimnego lub słodkiego bodźca, to prawdopodobnie mamy do czynienia z odwracalnym, początkowym zapaleniem miazgi zęba. Na tym etapie dentysta jest w stanie wyleczyć ząb, zachowując jego żywotność.

Jeśli nie podejmiemy leczenia zęba, proces zapalny obejmuje większą część miazgi i wówczas mogą pojawić się nagłe, bardzo silne bóle trwające od kilku minut do kilku godzin. Ból zęba wzmaga się

 

Pacjent przyjmuje wówczas leki przeciwbólowe. Takie objawy sugerują, że rozwinęło się nieodwracalne zapalenie miazgi bądź doszło już do jej martwicy. Niektóre urazy zębów – uderzenia w ząb lub złamania mogą również doprowadzić do obumarcia miazgi zęba. Konieczne jest wówczas leczenie endodontyczne czy specjalistyczne leczenie kanałowe.

Jeżeli na tym etapie nie zgłosisz się do endodonty, zapalenie miazgi może się przeistoczyć w zgorzel. Ząb jest wówczas bardzo bolesny, nawet przy lekkim dotyku zęba językiem. Krótkotrwałą ulgę w bólu przynosi wówczas zimna woda. Wkrótce jednak bakterie niszczą wierzchołek korzenia zęba i przedostają się do otaczających go tkanek. Rozwija się ostre lub przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Przy wierzchołku korzenia gromadzi się ropa, która następnie szuka ujścia na zewnątrz. Przebija się przez kość i przechodzi do tkanek miękkich.
Nieleczone zapalenie może przejść w zapalenie okostnej i doprowadzić do powstania ropnia. Tkanki miękkie otaczające ząb puchną, a ból jest tak silny, że pragniemy jak najszybciej pozbyć się jego źródła.

Każdy dentysta rozpocznie procedurę leczenia kanałowego tylko wówczas, kiedy będzie to absolutnie konieczne, bowiem leczenie kanałowe jest dość skomplikowaną i kosztowną procedurą.

Priorytetem pacjenta powinno stać się zachowanie żywych, zdrowych zębów. Stąd staranna higiena zębów, prawidłowe nawyki żywieniowe i regularne badania stanu uzębienia powinny uchronić zęby przed koniecznością leczenia kanałowego.