Konturowanie i bonding zębów

Konturowanie i bonding jako metody korekty kształtu zębów

Konturing, bonding i licówki pełnoceramiczne – to metody wykorzystywane do zmiany wyglądu Twoich zębów. Często stosuje się je łącznie, aby osiągnąć maksymalny efekt estetyczny.

Konturowanie zębów (konturing) to jedna z metod korekty kształtu zębów stosowana w stomatologii estetycznej. Przy niewielkich wadach zębów stanowi odpowiednią alternatywę dla licówek.
Konturing polega na zmianie długości zęba lub jego kształtu poprzez zeszlifowanie. Do szlifowania używa się krążków ściernych, wierteł diamentowych oraz gumek. Stomatolodzy pracujący w Meritum wiedzą, ile szkliwa można usunąć, aby osiągnąć pożądany efekt bez uszkodzenia tkanki. Po szlifowaniu zęby są wygładzane i polerowane. Warto dodać, że zabieg jest całkowicie bezbolesny – nie wymaga znieczulenia i może być wykonany podczas jednej wizyty.

Przy nieznacznej korekcie kształtu zębów konturowanie może być wykonywane razem z bondingiem.

Bonding (inaczej licówki kompozytowe)
Bonding zębów to kolejna metoda korekty wyglądu zębów stosowana w stomatologii estetycznej.
Technika ta polega na nałożeniu niewielkiej warstwy kompozytu (bondu) w celu usunięcia wad powstałych na powierzchni szkliwa, między innymi: ukruszeń, pęknięć, przebarwień. Metodą tą można także przeprowadzać korektę kształtu zębów (ich długość, szerokość), odbudować uszczerbienie, czy też zamknąć przerwę między zdrowymi zębami.

Zabieg ten przeprowadza się zwykle podczas trwania jednej wizyty. Odpowiednio dobrany kolorystycznie kompozyt nakłada się na ząb, utwardza lampą polimeryzacyjną, a następnie całą powierzchnię wygładza i poleruje. Bonding sprawia, że zęby nie chłoną tak szybko barwników i są mniej podatne na osady.
Przeciwwskazaniem do zastosowania bondingu jest bruksizm, czyli nawykowe zaciskanie zębów. Ale i temu można zaradzić. Stomatolog zaproponuje nakładanie na noc specjalnej szyny przypominającej ruchomy aparat ortodontyczny.
Zęby zakwalifikowane do bondingu powinny być zdrowe, zwłaszcza bez znacznej skłonności do próchnicy oraz chorób przyzębia.
Pacjenci decydujący się na konturowanie zębów i bonding powinni wiedzieć, że obie techniki stosuje się zasadniczo do niedużych korekt kształtu zębów czy zmian ich koloru, wtedy kiedy nie ma potrzeby preparowania (szlifowania) zębów pod licówki porcelanowe. Ponadto bonding i konturing zębów to rozwiązania bardziej korzystne ekonomicznie w porównaniu do protetyki opartej na ceramice. Pacjent po przeprowadzeniu zabiegów powinien w sposób szczególny dbać o higienę jamy ustnej oraz pamiętać o wizytach kontrolnych co pół roku w celu polerowania bondowanych powierzchni zębów.
Gdy niedoskonałości zębów są znaczne tak że uniemożliwiają przeprowadzenie konturowania i bondingu, wtedy proponuje się pacjentowi wykonanie licówek porcelanowych.

Licówki porcelanowe
Licówki wykonuje się z porcelany i cementuje do zewnętrznej powierzchni zęba. Jeśli zachodzi potrzeba, zabieg może być przeprowadzony w połączeniu z konturingiem. Jest to skuteczne rozwiązanie dla osób, których zęby są bardziej przebarwione, nierówne czy uszkodzone. To również dobre rozwiązanie dla pacjentów chcących się pozbyć przerwy pomiędzy zębami (czyli tzw. diastemy). Aby osiągnąć najlepszy efekt estetyczny, zwykle wykonuje się około 6 lub 8 licówek w przednim odcinku łuku. Cały proces trwa około dwóch tygodni. Słynny “hollywood smile” to właśnie komplet porcelanowych licówek. W przeciwieństwie do koron porcelanowych, zrobienie licówek nie wymaga usunięcia znacznej ilości tkanek zęba. Licówki są wykonywane poprzez zeszlifowanie cienkiej warstwy szkliwa i pobranie wycisku. Na jego podstawie technik wykonuje gotowe uzupełnienie protetyczne. Więcej informacji o licówkach