Kiedy zaleca się licówki ?

Kiedy zaleca się licówki?

Niewielka inwazyjność przygotowania zębów pod licówki powoduje, że założenie licówek traktowane jest obecnie niemal jak zabieg kosmetyczny.

Licówki stosuje się najczęściej do zmiany koloru zębów u osób z przebarwieniami, zwłaszcza takimi, których nie można usunąć za pomocą wybielania. Są to przede wszystkim zmiany w zabarwieniu zębów powstałe w wyniku stosowania w dzieciństwie antybiotyków z grupy tetracyklin albo fluorozy. Ponadto licówki skutecznie maskują ciemny kolor martwego zęba, który powstał wskutek obumarcia miazgi bądź na skutek urazu zęba. Także kiedy zachodzi potrzeba odbudowy złamanego lub ukruszonego zęba czy też pokrycia mało estetycznych wypełnień w zębach przednich zaleca się licówki. Licówki ceramiczne sprawdzają się także przy: zamykaniu diastem (przerw między jedynkami), wyprostowaniu – w bardzo krótkim czasie – zębów przednich, wydłużaniu startych zębów przednich lub przy korekcie kształtu zęba (kiedy ząb jest za wąski lub za krótki).
Jak widzimy możliwości zastosowania licówek porcelanowych są bardzo szerokie. Poprawiają nie tylko estetykę wyglądu, lecz także przywracają pewność siebie.

Kiedy nie zaleca się licówek?

Trzeba pamiętać, że licówki można założyć tylko na zdrowe zęby. Dlatego też konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki, w tym wykonania prześwietlenia RTG, by móc wykryć na przykład niewidoczną próchnicę.
Bruksizm, czyli bezwiedne zgrzytanie, prowadzące do ścierania się zębów także stanowi przeciwwskazanie do wykonania licówek, podobnie jak i wady zgryzu, zwłaszcza te, które mogą nadmiernie obciążyć licówki.
Ponadto nie zaleca się wykonania licówek osobom mającym zbyt krótkie zęby (powierzchnia zęba powinna być wystarczająca do utrzymania płytki porcelanowej), z nieleczonymi chorobami dziąseł, palącymi papierosy, jak i mającymi tendencję do obgryzania (paznokci czy przedmiotów).