Facebook

Implanty krok po kroku

Konsultacja protetyczno-implantologiczna
01

Konsultacja protetyczno-implantologiczna

Pierwszym krokiem do wykonania zabiegu wszczepienia implantu jest konsultacja podczas której lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, określi oczekiwania pacjenta, ustali zestaw niezbędnych badań, które trzeba będzie wykonać, oraz zaproponuje optymalną w danym przypadku metodę leczenia implanto- protetycznego.

Podczas wizyty pacjent otrzyma informację dotyczącą zarówno samego zabiegu, jak też właściwego do niego przygotowania i postępowania w okresie po zabiegu. Przed wykonaniem zabiegu implantacji prosimy pacjenta o wykonanie badania tomograficznego (CBCT – tomografii stożkowej), na podstawie którego lekarz ocenia ilość i jakość kości, w miejscu gdzie będzie wszczepiany implant. Badanie pozwala szczegółowo zaplanować zabieg i przeprowadzić go w bezpieczny i najmniej inwazyjny sposób.

Na tym etapie lekarz decyduje, czy będzie konieczna augmentacja kości lub zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej (każdy człowiek ma dwie zatoki szczękowe, czyli powietrzne przestrzenie sąsiadujące z nosem). W sytuacji zbyt małej ilości kości w miejscu planowanego implantu konieczne jest jej dodanie. Po zaplanowaniu leczenia implantologicznego pacjent otrzymuje wstępny kosztorys leczenia.

Implantolog Łódź
02

Zabieg chirurgiczny

Zabieg chirurgiczny, to etap podczas którego lekarz implantolog wszczepia do kości implant. Etap ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest dla Pacjenta całkowicie bezbolesny. Zabieg trwa ok 30-45 minut. Chirurg stomatolog nacina i odwarstwia błonę śluzową, a następnie nawierca, w zależności od potrzeb, jeden lub kilka otworów za pomocą specjalnych wierteł. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie implantu i zszycie odwarstwionej śluzówki.

Po zabiegu chirurg zszywa błonę śluzową nad implantem i następuje proces wgajania się implantu w kości, zwany procesem osteointegracji. Ten etap może trwać 3–6 miesięcy w zależności od miejsca wszczepienia implantu, od zabiegu augmentacji kości oraz stanu ogólnego (chorób towarzyszących) pacjenta.

Postępowanie po zabiegu Bardzo ważny wpływ na powodzenie implantacji mają pierwsze dwa tygodnie po zabiegu, podczas których tkanki goją się. Bardzo istotne jest dostosowanie się w tym okresie do zaleceń lekarza:

  • Po zabiegu zaleca się przyjmowanie jedynie pokarmów płynnych i półpłynnych.
  • W okresie 7-14 dni okolica jama ustna musi być po każdym posiłku przepłukiwana solą fizjologiczną, w celu utrzymania odpowiedniej higieny
  • Po okresie pierwszych 2 tygodni należy zgłosić się do lekarza w celu adaptacji protez do zmienionych warunków w jamie ustnej.
  • Sińce i krwiaki są częstym powikłaniem, nie wymagają dodatkowego leczenia.
implanty Łódź meritum
03

Etap protetyczny

Etap protetyczny polega na wykonaniu koron na wszczepionym implancie. Po okresie osteointegracji planowane są wizyty niezbędne do wykonania koron na implantach. Na pierwszej z nich następuje odsłonięcie implantu i przykręcenie łącznika gojącego lub w odcinku estetycznym korony tymczasowej. Po około 6 tygodniach pobierane są wyciski pod ostateczną koronę protetyczną.

Dzięki stosowanych przez nas sprawdzonych systemów implantologicznych, trwałych materiałów takich jak: porcelana, Cyrkon zapewniamy wysoką trwałość, jakość oraz estetykę odtwarzanych zębów.

korony na implantach

Zalety implantów zębowych

  • Funkcjonują jak naturalne zęby, zapewniają pełen komfort
  • Nie wymagają szlifowania zdrowych sąsiednich zębów, które jest konieczne w przypadku tradycyjnych mostów protetycznych.
  • Wyglądają estetycznie i są nie do odróżnienia od naturalnych zębów.
  • Chronią przed zanikiem kości, która następuje po utracie zębów.
  • Poprzez korzystne rozłożenie obciążeń pobudzają tkankę kostną i dziąsła umożliwiając zachowanie właściwej ilości kości i rysów twarzy.
  • Odtwarzają prawidłowe funkcje żucia umożliwiając spożywanie ulubionych pokarmów bez żadnych ograniczeń.
Czym są implanty

Czym są implanty?

Implant to element zastępujący korzeń zęba. Implanty zębowe wszczepiane są w kość żuchwy lub szczęki. Po wgojeniu implantu w kości wykonywane jest na nim uzupełnienie protetyczne, które imituje własne zęby Pacjenta. Zależnie od indywidualnych uwarunkowań uzupełnieniem na implantach może być korona (mocowana za pomocą łącznika), most, pełna rekonstrukcja zgryzu (struktura) lub proteza na implantach.

Implanty wykonane są z tytanu, metalu który łączy w sobie wyjątkowe cechy, których nie odkryto do tej pory w żadnym innym pierwiastku. Tytan jest biokompatybilny, czyli organizm doskonale go toleruje, nie odrzucając jako „ciała obcego”. Poza tym jest bardzo wytrzymały, co pozwala na znoszenie bardzo dużych obciążeń w zgryzie podobnie jak korzenie zębowe.

implanty

To nie tylko estetyka…

Implanty stomatologiczne wszczepiane są gdy utracimy swoje własne zęby. Często decyzja co do uzupełnienia protetycznego podejmowana jest z powodów estetycznych. Uzupełnianie jednak jedynie zębów przednich nie jest najlepszym rozwiązaniem. Brak zębów bocznych zaburza warunki zgryzowe, co w konsekwencji rzutuje zarówno na estetykę uzębienia jak i na nasze zdrowie. Brak trzonowców utrudnia prawidłowe rozdrabnianie pokarmów, co prowadzi do chorób układu pokarmowego, objawów nadkwasoty i rozwoju choroby wrzodowej.