Metody wybielania zębów

Najbardziej popularną metodą profesjonalnego wybielania zębów jest obecnie tzw. metoda nakładkowa.

Pacjent otrzymuje od dentysty specjalnie uformowane, miękkie nakładki ściśle przylegające do zębów oraz żel wybielający – 10 lub 16% nadtlenek karbamidu. W nakładkach pozostawiona jest tylko niewielka przestrzeń od strony wargowej na żel do wybielania. Pacjent w domu wprowadza żel do wnętrza nakładki (tylko od strony wargowej) w ilości ziarna gorczycy i zakłada nakładki na zęby. Pozostawia je na zębach na 7–8 godzin najlepiej na czas snu. Stąd też inna nazwa – nocne wybielanie zębów. Wybielanie trwa przez okres od 10 do 14 dni. Rezultat takiego wybielania utrzymuje się od roku do dwóch lat.

Inną popularną metodą wybielania zębów jest metoda przy użyciu lampy LED.

Wybielanie przy pomocy lampy można przeprowadzić jedynie u dentysty. Wybielanie zębów lampą LED to metoda dla osób, którym zależy na czasie i szybkich efektach. Zabieg trwa około jednej godziny. Wybielanie odbywa się w gabinecie przy użyciu stężonego żelu do wybielania zębów, aktywowanego źródłem światła LED. Lekarz profesjonalnie oczyszcza zęby z osadów, dziąsła zabezpiecza specjalnym preparatem, a na zęby nakłada żel do wybielania. Aktywacja czynnych substancji następuje pod wpływem niebieskiego światła – preparat jest naświetlany przez 20 minut lampą. W celu osiągnięcia jak najlepszego efektu cykl ten powtarzany jest trzy- lub czterokrotnie.

Kolejną metodą wybielania zębów jest wybielanie zębów jednorazowymi nakładkami – Opalescence Go.

Miękkie i dopasowane nakładki są fabrycznie napełnione żelem wybielającym – 6% nadtlenkiem wodoru. Można je zakładać bezpośrednio po wyjęciu z opakowania. Nakładki pozostawia się na zębach około 60–90 minut przez okres od 5 do 10 dni. System ten jest zalecany do uzupełnienia wcześniejszego wybielania metodą lampy LED lub jako wybielanie podstawowe bez wykonywania wycisków.

Utrzymanie efektu wybielania

Efekt bielszych zębów utrzymuje się od roku do dwóch lat. Uzależniony jest on od stopnia higieny jamy ustnej, diety oraz uwarunkowań osobistych. W celu utrzymania jasnego koloru zębów, lekarz może zalecić powtarzanie nakładkowej metody wybielania przez jedną lub dwie noce co pół roku.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Wybielanie zębów przeprowadzone pod opieką lekarza stomatologa jest całkowicie bezpieczne dla zębów i dziąseł. Przed wybielaniem lekarz oceni, czy nie ma przeciwwskazań do wybielania zębów.
Konsultacja pozwoli wybrać optymalną metodę dostosowaną do oczekiwań pacjenta, stanu uzębienia oraz możliwości finansowych.
Jedyną uciążliwością, mogącą wystąpić przy wybielaniu, jest przejściowa nadwrażliwość zębów, która ustępuje po ok. 24 godzinach. Dolegliwość ta jest chwilowa. W tym czasie należy unikać spożywania zbyt gorących potraw, picia zimnych napojów. Jeśli jednak nadwrażliwość pozabiegowa dokucza przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem stomatologiem.

Jak dbać o zęby po wybielaniu?

Bezpośrednio po zabiegu wybielania, przez 2 godziny wolno jedynie pić niegazowaną wodę mineralną. Nie wolno myć zębów ani żuć gumy, ponieważ proces wybielania trwa, mimo braku żelu na zębach.
Przez 48 godzin po zabiegu wybielania należy bezwzględnie przestrzegać tzw. „białej diety” – wystrzegać się produktów spożywczych o intensywnym zabarwieniu, np. kawy, herbaty, kakao, soków i napojów kolorowych, alkoholi  oraz kolorowych pokarmów. W tym okresie szkliwo zębów jest odwodnione i chętnie pobiera wodę z rozpuszczonymi w niej barwnikami. Do mycia zębów należy używać tylko pasty koloru białego. Dla utrzymania efektu najkorzystniej byłoby przestrzegać białej diety przez dwa tygodnie od zakończenia wybielania.

Jak przygotować zęby do zabiegu wybielania?

Przed zabiegiem wybielania zęby należy oczyścić z osadów, usunąć kamień nazębny, a ubytki próchnicowe wyleczyć. Wskazane jest także piaskowanie zębów, które sprawi, że zęby staną się gładsze, jaśniejsze i przygotowane na skuteczne i równomierne działanie środków wybielających.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Wybielanie zębów nie powinno być przeprowadzane w przypadku ciąży, w okresie karmienia. Przeciwwskazaniami są także epilepsja oraz niektóre choroby zębów: niewyleczone ubytki próchnicowe, niedorozwój szkliwa i przebarwienia po antybiotyku – tetracyklina.

Ile kosztuje wybielanie zębów?

Cena wybielania zębów uzależniona jest od wybranej metody.

Lekarze zajmujący się wybielaniem zębów w gabinecie stomatologicznym Meritum Łódź

Małgorzata Ostrowska

Lekarz dentysta

Marta Biernacka-Kowalska

Lekarz dentysta

Natalia Leśniewska

Lekarz dentysta

Aleksandra Brylikowska

Lekarz dentysta