Stomatologia dziecięca. Dzieci wymagają szczególnego podejścia, przyjaznej atmosfery i ogromnej cierpliwości. Dentysta dla dzieci, czyli stomatolog dziecięcy.

Dzieci wymagają szczególnego podejścia, przyjaznej atmosfery i ogromnej cierpliwości. Dobry dentysta dziecięcy potrafi odwrócić uwagę małego pacjenta od „strasznych” narzędzi, by odpowiednio zająć się leczeniem zębów. Przyjazne, a nie odstraszające nazwy narzędzi stomatologicznych, oswajanie dziecka z wyglądem gabinetu sprawią, że spotkanie dziecka z dentystą przeobrazi się w ciekawą zabawę.

Najmłodszym proponujemy wypełnienia światłoutwardzalne w ośmiu kolorach. Dzieci uwielbiają oglądać swoje kolorowe wypełnienia na monitorze umieszczonym przy fotelu. Zdjęcia wykonywane są przy pomocy kamery wewnątrzustnej. Ponadto, kolorowe plomby pomagają rodzicom zachęcić dzieci do leczenia zębów. Po wizycie u stomatologa można pochwalić się w domu albo w przedszkolu kolorowymi zębami.

Każdy zabieg leczenia zębów u dzieci powinien być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Moment podawania znieczulenia można również przeprowadzić bezboleśnie, poprzez umiejętne podanie środka znieczulającego i znieczulenie miejsca podania.

Natomiast podczas zabiegu leczenia próchnicy bez „borowania” przy użyciu żelu szwedzkiego CARISOLV  praktycznie nie odczuwa się bólu i nie jest konieczne dodatkowe znieczulanie. Metodę bezwiertłowego leczenia ubytków, która eliminuje lub redukuje potrzebę borowania, polecamy szczególnie przy pierwszych wizytach dziecka w gabinecie. Preparat CARISOLV zmiękcza całą próchnicę, która następnie jest delikatnie wyskrobana z ubytku. Nie ma hałasu pochodzącego z wiertarki, który najbardziej drażni małych pacjentów. Wizyta dziecka u stomatologa dziecięcego może być wówczas przyjazna.

Zależy nam, aby wizyta dziecka u dentysty była krótka i jak najmniej stresująca,
ale jednocześnie zakończona sukcesem i nagrodą.

Dla najmłodszych naszych milusińskich przygotowaliśmy naklejki i drobne zabawki, które wręczamy po zakończonej wizycie.

Dzieci leczone bezboleśnie i w miłej atmosferze chętnie odwiedzają swojego stomatologa. Strach przed dentystą nigdy nie pojawia się.
Pierwsza wizyta dziecka u dentysty powinna odbyć się w wieku dwóch lat . Warto wybrać gabinet specjalizujący się w zakresie stomatologii dziecięcej. Dla ciekawskiego malucha wizyta w gabinecie jest fascynującą przygodą; oglądanie zębów nie boli, a nowe otoczenie i nieznane narzędzia z pewnością zainteresują dziecko. Cierpliwy i uśmiechnięty stomatolog dziecięcy pozostanie więc miłym wspomnieniem, a każda następna wizyta nie wzbudzi negatywnych skojarzeń.

Porady dla rodziców przed wizytą

  • NIE PRZEKAZUJ DZIECKU NEGATYWNYCH DOŚWIADCZEŃ Z WIZYTY U STOMATOLOGA – nie wspominaj bólu zębów, nie rób zmartwionej miny.

 

  • NIE STRASZ DZIECKA STOMATOLOGIEM – jeśli dziecko wytworzy sobie obraz dentysty karzącego – tego, który zadaje ból, bo dziecko zjadło za dużo czekolady lub nie zjadło warzywa – maluch nie będzie chciał iść na wizytę.

 

  • NIE MÓW O BÓLU – jeśli przed wizytą u stomatologa będziesz zapewniał dziecko, że „nie będzie bolało“, tym samym wzbudzasz w maluchu nieufność co do bezbolesności samego leczenia i przyjemnego klimatu samej wizyty.

 

  • PRZYGOTUJ DZIECKO – zanim wybierzecie się na pierwszą wizytę do dentysty, opowiedz dziecku, jak będzie ona wyglądała. Przeczytajcie książeczki, obejrzyjcie filmy lub zagrajcie w gry na temat leczenia zębów u stomatologa. Możesz również zabrać dziecko na swoją wizytę, tylko niezbyt długą. Pamiętaj przy tym, że lęk bliskiej osoby jest silnie odczuwalny przez dziecko. Musisz być wzorem zachowania u dentysty.

 

  • BEZ BÓLU – zadbaj, aby pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym nie była wymuszona bólem zęba. Dlatego też umów się na wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko oswoi się z gabinetem, ze znajdującym się w nim sprzętem, pozna „swojego” lekarza. Podczas takiej wizyty można przeprowadzić jakiś nieinwazyjny zabieg, np. lakowanie lub lakierowanie zębów.

 

  • NIE OSZUKUJ DZIECKA – nie mów dziecku, że dentysta tylko zobaczy ząbki, podczas gdy konieczne będzie borowanie lub usunięcie zęba.

Porady dla rodziców w trakcie wizyty

  • OSOBA TOWARZYSZĄCA DZIECKU – na pierwszych spotkaniach dziecka z dentystą, w gabinecie powinna przebywać tylko jedna bliska osoba (ważne – aby była to osoba niebojąca się stomatologa). Więcej osób rozprasza dziecko i utrudnia zaprzyjaźnienie się ze stomatologiem. Po kilku wizytach lepiej jest jak dziecko samo wchodzi do gabinetu.

 

CZAS WIZYTY – pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna trwać maksymalnie 20 min., a czas zabiegu w buzi od 5 do 15 min.  

Porady dla rodziców po wizycie

  • POCHWAL DZIECKO – pochwal postawę dziecka w gabinecie. Skup się przede wszystkim na osiągniętym celu. Pochwal kolorową plombę, śnieżnobiały ząb, zdrowe i czyste ząbki. Do gabinetu przyszliście wyleczyć zęba, a dzielna postawa dziecka tylko to umożliwiła.

Może zabrzmi to nierozsądnie, ale zbytnie chwalenie malucha tylko za jego postawę, może mieć skutek odwrotny od spodziewanego. Chwaląc zachowanie dziecka: „Byłeś bardzo dzielny”, „Jestem z Ciebie dumna/dumny” – utwierdzasz malucha w przekonaniu, że w gabinecie działo się coś strasznego.

 

  • UWAŻAJ NA SŁOWA, JAKIE WYPOWIADASZ PRZY DZIECKU – jeśli będziesz chwalił dziecko, że podczas wizyty u stomatologa nie płakało, maluch może pomyśleć, że trzeba było płakać. Przy następnej wizycie nie omieszka nadrobić zaległości.
Jak zapobiegać próchnicy zębów? Lakowanie i Fluoryzacja

Aby zapobiegać wystąpieniu ubytków w zębach, oprócz właściwej codziennej higieny jamy ustnej, zaleca się profesjonalne zabiegi profilaktycznego lakowania i lakierowania zębów.

Lakowanie bruzd

Polega na wypełnieniu płynnym materiałem, tj. lakiem bruzd i zagłębień w zębach trzonowych i przedtrzonowych u dzieci w wieku 6-15 lat. Lak osłania bruzdy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych (np. cukru). Zęby powinno się lakować zaraz po wyrżnięciu całej powierzchni żującej. Przed samym zabiegiem zęby są bardzo dokładnie oczyszczane piaskarką. Oczyszczone i osuszone powierzchnie wytrawiamy 30 sekund, spłukujemy wodą, osuszamy, a na wytrawioną powierzchnię precyzyjnie aplikujemy lak i naświetlamy 20 sekund. Co pół roku kontrolujemy stan laków w zębach.

Lakierowanie – fluoryzacja chroni zęby przed próchnicą!

Fluoryzacja to zabieg polegający na pokryciu powierzchni zębów preparatem zawierającym jony fluoru. Lakier, żel lub pianka fluorowa utrzymują się na powierzchni zębów od kilku godzin do kilku dni, a w zagłębieniach i bruzdach znacznie dłużej.

Zabieg ten działa korzystnie na zęby trójkierunkowo:

• Zapobiega powstawaniu nowych ubytków
• Demineralizuje już powstałe plamy próchnicowe
• Działa ochronnie przy nadwrażliwych szyjkach zębowych.

Fluoryzację powinno się wykonywać przy okazji wizyt kontrolnych, czyli dwa razy w roku niezależnie od wieku.

Fluor jest niezwykle istotny dla zdrowego funkcjonowania zębów. Szkliwo zębów składa się z hydroksyapatytów, które odpowiadają za jego wytrzymałość. Jednak związki wapnia Ca(OH)2 zawarte w hydroksyapatytach dobrze rozpuszczają się w kwasach obecnych w jamie ustnej. Fluor wchodzi w reakcje z hydroksyapatytami szkliwa, w wyniku czego powstają związki fluoroapatytowe, które są odporne na kwaśne środowisko jamy ustnej. Dzięki temu zęby zyskują ochronę przed demineralizacją szkliwa, a w efekcie przed próchnicą. Ponadto, fluor powoduje remineralizację drobnych ubytków szkliwa.

Bardzo ważne jest, aby fluor dostarczany był już od momentu rozwoju zawiązków zębowych – jest to tzw. fluoryzacja endogenna. Stosuje się różnego rodzaju krople, syropy lub tabletki zawierające dobrze przyswajalne związki fluoru. Natomiast fluoryzacja egzogenna przeprowadzana jest w gabinecie stomatologicznym pod okiem wykwalifikowanej higienistki stomatologicznej lub lekarza dentysty. Zabieg ten polega na aplikacji znacznych dawek fluoru bezpośrednio po oczyszczaniu zębów. Wtedy fluor jest lepiej przyswajalny przez twarde tkanki szkliwa.

Lekarze zajmujący się stomatologią dziecięcą w gabinecie stomatologicznym Meritum Łódź

Aleksandra Brylikowska

Lekarz dentysta

Małgorzata Ostrowska

Lekarz dentysta

Marta Biernacka-Kowalska

Lekarz dentysta

Natalia Leśniewska

Lekarz dentysta