Licówki porcelanowe są idealnie gładkie, połyskliwe. Zapewniają wygląd naturalnego zęba. Są trudne do odróżnienia od pozostałych zębów.

Licówki to bardzo cienkie płytki pokrywające przednią wargową stronę zębów. Przyklejane są przez dentystę za pomocą specjalnego kleju na wcześniej przygotowany ząb. Licówki umożliwiają szybką zmianę wyglądu estetycznego zębów. Stosowane są do korekty pojedynczego zęba lub do kilku zębów. Ząb jest szlifowany tylko od strony wargowej na grubość 0,3–0,7 mm.
Grubość licówki uzależniona jest od uzyskania zamierzonego efektu oraz potrzeb. Jeśli planowana zmiana koloru lub kształtu zęba jest niewielka, można wykonać tzw. licówki bez szlifowania. Jeśli zmiana koloru lub ustawienia zęba jest znaczna, grubość licówki musi być większa.
Licówki wykonuje się z porcelany lub z kompozytu. Licówki porcelanowe, inaczej ceramiczne, są idealnie gładkie, połyskliwe i przez to bardziej trwałe niż licówki kompozytowe. Zapewniają wygląd naturalnego zęba. Są trudne do odróżnienia od pozostałych zębów.

Licówki umożliwiają uzyskanie szybkiego efektu w wyglądzie estetycznym naszych zębów. Wykonywane mogą być zarówno na zęby górne, jak i dolne.

Kiedy stosuje się licówki?

Licówki stosuje się w celu zmiany koloru, kształtu i długości zębów. Najczęściej są wykonywane do zamaskowania ciemnego koloru martwego zęba, zamknięcia przerwy między jedynkami, tzw. diastemy, wydłużenia startych zębów przednich czy do wyprostowania w krótkim czasie zębów przednich.
W celu uzyskania słynnego efektu „Hollywood smile” wykonuje się od 6 do 8 licówek w przednim odcinku łuku zębowego.

Na czym polega wykonanie licówki?

Wykonanie licówek wymaga trzech wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Na pierwszej wizycie lekarz i pacjent ustalają kształt, kolor i ustawienie przyszłych licówek. Określenie kształtu, długości i szerokości przyszłych licówek jest bardzo ważnym etapem leczenia, niezbędnym przed rozpoczęciem szlifowania zębów.
W wizualizacji bardzo pomocny jest tzw. wax up, czyli nawoskowanie diagnostyczne. Na modelu gipsowym, będącym odzwierciedleniem zębów pacjenta, nawoskowany jest kształt przyszłych licówek. Za pomocą szybkowiążącego kompozytu lekarz może przenieść ten kształt na zęby pacjenta, wykonując, tzw. mock up. Pacjent i lekarz mogą zobaczyć kształt nowych zębów i na tym etapie w łatwy sposób skorygować ich długość oraz kształt.
Na drugiej wizycie, w znieczuleniu miejscowym, zęby są szlifowane w obrębie szkliwa tylko od strony przedniej, wargowej zęba oraz od strony brzegu siecznego. Następnie pobierane są precyzyjne wyciski protetyczne, a zęby zabezpieczane tymczasowymi licówkami do następnej wizyty. Wyciski wraz z uzgodnionym z pacjentem kolorem i kształtem przyszłego zęba przekazywane są do pracowni techniki dentystycznej. Technik wykonuje licówki porcelanowe.
Na trzeciej wizycie, zwykle po 3–4 dniach, licówki są przyklejane do zębów na specjalny klej cement.

Ile kosztuje Licówka ?

Licówki są odporne na przebarwienia i gwarantują trwały efekt w postaci białych i równych zębów. Utrzymują swój efekt estetyczny przez około 10–15 lat.
Jedna licówka porcelanowa kosztuje około 1000 zł, natomiast licówka kompozytowa od 200 do 400 zł.

GALERIA Przed i Po - Licówki porcelanowe

już niebawem…

Lekarze zajmujący się licówkami porcelanowymi w gabinecie stomatologicznym Meritum Łódź

Małgorzata Ostrowska

Lekarz dentysta

Marta Biernacka-Kowalska

Lekarz dentysta

Natalia Leśniewska

Lekarz dentysta

Aleksandra Brylikowska

Lekarz dentysta