Skaling często wykonywany jest kompleksowo jako zabieg  usunięcia kamienia, piaskowania i fluoryzacji, gwarantując komfort idealnie czystych i zdrowych zębów

Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?

Kamień nazębny to osad, który tworzy się na skutek mineralizacji płytki nazębnej. Płytka nazębna i osad powstają nieustannie i systematycznie nieoczyszczane są głównym czynnikiem próchnicy oraz chorób przyzębia. Skutkiem tego często jest nieświeży oddech lub brązowo-żółte przebarwienia na powierzchni zębów.

Nieusuwany osad z czasem twardnieje i zamienia się w kamień. Jego nagromadzenie ma bardzo szkodliwy wpływ dla zdrowia, powodując problemy z dziąsłami.

Podatność na odkładanie się kamienia na zębach w dużym stopniu zależy od indywidualnych cech danej osoby. Zasadniczo z wiekiem stajemy się bardziej podatni na odkładanie się kamienia.

Nieusuwane systematycznie złogi nazębne mogą doprowadzić do stanów zapalnych dziąseł, a w późniejszych stanach nawet do ruchomości i utraty zębów.

Aby zapobiec tym zjawiskom, musimy pamiętać o szczotkowaniu naszych zębów minimum dwa razy dziennie. Szczotkując zęby, miejmy świadomość, że nawet najlepsza szczoteczka nie usunie kamienia nazębnego. Jej zadaniem jest tylko zapobieganie jego powstawaniu.

Zabieg skalingu ultradźwiękowego jest nowoczesną metodą usunięcia kamienia nazębnego, szybszą i dokładniejszą niż metody ręczne. Skaler jest urządzeniem działającym na zasadzie drgań o bardzo wysokiej częstotliwości, nawet kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Przyłożona do zęba specjalnie wyprofilowana końcówka skalera przenosi drgania na powierzchnię zęba, sprawiając, że kamień nazębny łatwo pęka i odpryskuje. Zabieg zazwyczaj jest dość szybki i bezbolesny.

Jak często usuwać kamień na zębach

Każdy pacjent powinien zgłaszać się co 6 miesięcy na profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym.
Skaling często wykonywany jest kompleksowo jako zabieg usunięcia kamienia, piaskowania i fluoryzacji, gwarantując komfort idealnie czystych i zdrowych zębów.

Co to jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów polega na usunięciu osadów i przebarwień z powierzchni zębów za pomocą specjalnego piasku, wydostającego się pod dużym ciśnieniem z urządzenia zwanego piaskarką.
Piasek zawiera w swoim składzie dużo soli oraz substancje znoszące słony smak. Drobiny piasku podczas piaskowania bardzo dokładnie oczyszczają zęby. Docierają do wszystkich trudno dostępnych miejsc, których nie jesteśmy w stanie wyczyścić żadną inną metodą.
Piaskowanie zębów albo  poprzedzone jest usunięciem kamienia nazębnego przy pomocy końcówki ultradźwiękowej (tzw. skalera), albo stanowi samodzielny zabieg.
Piaskowanie zębów jest bezpieczne i bezbolesne. Niekiedy, bardziej wrażliwi pacjenci, mogą po zabiegu odczuwać dyskomfort w postaci podrażnienia dziąseł lub utrzymującego się przez kilkanaście minut słonawego smaku piasku dentystycznego w ustach.
Piaskowanie zębów jest zabiegiem profilaktycznym wykonywanym co pół roku. Osobom noszącym aparat ortodontyczny zaleca się piaskowanie nieco częściej.
Po piaskowaniu zęby odzyskują swój naturalny kolor. Są jaśniejsze, gładsze i lśniące. Na dobrze oczyszczonych zębach kamień odtwarza się znacznie wolniej. Po piaskowaniu, w celu wzmocnienia szkliwa, zaleca się  lakierowanie zębów, czyli fluoryzację.

Ważne

Piaskowanie nie jest w stanie usunąć trwałych przebarwień zębów, plam próchnicowych, przebarwień w głębszych warstwach szkliwa, białych plam fluorozowych czy przebarwień po antybiotykach. Niektóre z nich można usunąć za pomocą mikroabrazji szkliwa.

Mikroabrazja szkliwa

Mikroabrazja szkliwa to usuwanie trwałych przebarwień zębów, płytkich plam próchnicowych, białych plam fluorozowych, sięgających około 0,2 mm w głąb szkliwa, za pomocą specjalnej pasty Opalustre, zawierającej 6,6% kwasu solnego i drobiny węgliku krzemu. Pasta jest wcierana mechanicznie za pomocą gumek i szczoteczek w przebarwione części zęba.
Mikroabrazja modyfikuje powierzchnię szkliwa, wyrównując miejscowe różnice w zabarwieniu. Po zakończonym zabiegu w powierzchnię szkliwa wcierany jest fluor.

Cennik

Lekarze zajmujący się higieną i profilaktyką w gabinecie stomatologicznym Meritum Łódź

Małgorzata Ostrowska

Lekarz dentysta

Marta Biernacka-Kowalska

Lekarz dentysta

Natalia Leśniewska

Lekarz dentysta

Aleksandra Brylikowska

Lekarz dentysta