Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?

Kamień nazębny to osad , który tworzy się kiedy dojdzie do mineralizacji płytki nazębnej. Płytka nazębna i osad powstaje nieustannie w ciągu dnia i systematycznie nie oczyszczana jest głównym czynnikiem próchnicy oraz chorób przyzębia.  Skutkiem tego jest często nieświeży oddech lub brązowo żółte przebarwienia na powierzchniach zębów.

Nie usuwany osad z czasem twardnieje i zamienia się w kamień nazębny. Jego nagromadzenie ma bardzo szkodliwy wpływ  dla zdrowia powodując problemy z dziąsłami.

Podatność na odkładanie się kamienia nazębnego w dużym stopniu zależy od indywidualnych cech danej osoby. Zasadniczo z wiekiem stajemy się bardziej podatni na odkładanie się kamienia.

Nie usuwane systematycznie złogi nazębne mogą doprowadzić do stanów zapalnych dziąseł, a w późniejszych stanach  nawet do ruchomości i utraty zębów.

Aby zapobiec tym zjawiskom musimy pamiętać, aby szczotkować nasze zęby minimum dwa razy dziennie.  Szczotkując  zęby pamiętajmy o tym że nawet najlepsza szczoteczka nie usuwa kamienia nazębnego , jej zadaniem jest tylko zapobieganie jego powstawaniu.

Zatem jak często usuwać kamień nazębny? Każdy pacjent powinien zgłaszać się co 6 miesięcy na profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym.

Skaling, czyli inaczej ultradźwiękowe usuwanie kamienia nazębnego to jedna z metod czyszczenia zębów z twardych złogów nazębnych.

Zabieg skalingu ultradźwiękowego jest nowoczesną metodą usunięcia kamienia nazębnego, szybszą i dokładniejszą niż metody ręczne. Skaler jest urządzeniem działającym na zasadzie drgań o bardzo wysokiej częstotliwości, nawet kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Przyłożona do zęba specjalnie wyprofilowana końcówka skalera przenosi drgania na powierzchnię zęba, sprawiając że kamień nazębny łatwo pęka i odpryskuje.  Zabieg zazwyczaj jest dość szybki i bezbolesny.

Skaling najczęściej wykonywany jest kompleksowo jako zabieg  czyszczenia zębów i ich piaskowania, co daje  pacjentom komfort idealnie czystych i zdrowych  zębów.  Usuwanie kamienia i piaskowanie zębów sprawia , że zęby stają się lśniące, bielsze i zdrowsze.